Η Ιρλανδία προηγήθηκε από νωρίς υποδεχόμενη την Ολλανδία σε αγώνα για τον όμιλο στον οποίο βρίσκεται και η Εθνική Ελλάδας στα προκριματικά του Euro 2024 αλλά με Χάκπο και Βέγκχορστ η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν έκανε την ανατροπή και παρέμεινε στη 2η θέση, σε ισοβαθμία με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Η Εθνική μας ομάδα έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στο Γιβραλτάρ, το οποίο νίκησε με 5-0, αλλά δεν έμεινε μόνη στη 2η θέση του γκρουπ αφού η Ολλανδία έκανε την ανατροπή κόντρα στην Ιρλανδία.

Οι Οράνιε δεν άρχισαν καθόλου καλά τον αγώνα αφού έμειναν πίσω στο σκορ στο 4′ από το πέναλτι του Ιντα, η ισοφάριση όμως δεν άργησε να έρθει και μάλιστα ήρθε με τον ίδιο τρόπο: Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάκπο στο 19ο λεπτό και 1-1. Αυτό ήταν το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο β’ μέρος όμως και συγκεκριμένα στο 56′ ο Βέγκχορστ βρήκε δίχτυα για το 1-2, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Κούμαν.