Η Γαλλία ήθελε να πάρει ρεβάνς από την Ισπανία για την ήττα της στον τελικό του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας, αλλά… έχασε το δρόμο για το καλάθι. Οι «φούριας ρόχας» επικράτησαν 66-59 και εξασφάλισαν την πρόκριση στον ημιτελικό της Παρασκευής, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Ρωσία. Για σχεδόν επτά λεπτά έμειναν άποντοι στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ηττημένοι.

Το ματς

Η ομάδα του Βενσάν Κολέ είχε από την αρχή ένα προβάδισμα, που έφτασε και στο +8 (29-21) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους Ντιαό και Πιετρούς να προσφέρουν λύσεις στην επίθεση. Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν άστοχοι και νευρικοί, με αποτέλεσμα να κυνηγούν διαρκώς στο σκορ στο πρώτο μέρος, αλλά στις αρχές της επανάληψης κατάφεραν να προσπεράσουν (37-41). Οι «τρικολόρ» πέρασαν μπροστά με 57-54 στα 6:51 για το τέλος, αλλά… έχασαν το δρόμο προς το καλάθι. Στο υπόλοιπο του ματς δέχτηκαν 12 πόντους, ενώ πέτυχαν μόνο ένα καλάθι στο τέλος, μένοντας για 6:48 χωρίς πόντο!

Το τέλος του αγώνα ήταν επεισοδιακό, αφού ο Μπατούμ έχασε την ψυχραιμία του κι έκανε πολύ σκληρό φάουλ στον Ναβάρο και να απειλείται γενική σύρραξη.

Δεκάλεπτα: 22-17, 37-34, 53-51, 59-66.

Γαλλία: Σεραφέν 2, Μπατούμ 9, Τραορέ 2, Πάρκερ 15, Πιετρούς 10, Ντε Κολό 2, Ντιαό 15, Ζελαμπάλ 4, Τουριάφ.

Ισπανία: Π. Γκασόλ 10 (11 ριμπ.), Ναβάρο 12 (6 ριμπ.), Καλντερόν 5, Γιουλ 8, Μ. Γκασόλ 14 (8 ριμπ.), Φερνάντεθ 7, Ρέγες 2, Σαν Εμετέριο 2, Ιμπάκα 4,

πηγή: sport-fm.gr