Πολύ πιο εύκολα απ΄ό,τι δείχνει το τελικό 1-0, η Γερμανία νίκησε τη Βόρεια Ιρλανδία στο “Parc des Princes” και κατέκτησε την πρώτη θέση στον Γ΄ όμιλο του EURO 2016.

Ο Μάριο Γκόμεζ πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 30ο λεπτό, ενώ οι Βορειοϊρλανδοί εξακολουθούν να ελπίζουν ότι θα περάσουν στην επόμενη φάση ως μία από τις καλύτερες τρίτες των ομίλων.

Ούτε που… ίδρωσε! Η Γερμανία παίζοντας στο πρώτο ημίχρονο πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, χάνοντας τρομερές ευκαιρίες αλλά σκοράροντας ένα τέρμα με τον Μάριο Γκόμεζ (30’), επικράτησε 1-0 της Βορείου Ιρλανδίας -που δεν απείλησε σε όλο τον αγώνα- και προκρίθηκε ως 1η από τον τρίτο όμιλο, στην επόμενη φάση. Θα περιμένει να δει αν θα προκριθεί ως μια από τις καλύτερες τρίτες η Β. Ιρλανδία, ενώ τα «πάντσερ» θα αντιμετωπίσουν στη φάση των «16» μια από τις καλύτερες τρίτες του πρώτου, δευτέρου ή έκτου ομίλου!