Το ματς του «Ζοσέ Αλβαλάβε» μπορούσε να στείλει από τώρα στην επόμενη φάση τη Γιουβέντους αν πανηγύριζε τη νίκη, αλλά τελικά πήρε την ισοπαλία, η οποία μοιάζει αρκετή για να τη στείλει στους «16» και παράλληλα διατηρεί ζωντανό και τον Ολυμπιακό στην προσπάθεια για κατάληψη της τρίτης θέσης του ομίλου. Από ένα 45λεπτο είχε η κάθε ομάδα, με τους Πορτογάλους να προηγούνται με τον Μπρούνο Σέζαρ και τους «μπιανκονέρι» να ισοφαρίζουν με τον Ιγουαΐν, ο οποίος είναι ζεστός μετά και τα δύο γκολ στη Μίλαν πριν λίγες μέρες. Η Σπόρτινγκ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς και με πίεση ψηλά έβαλε δύσκολα στη Γιούβε. Οι Πορτογάλοι έπαιζαν επιθετικά και στο 20′ έφτασαν στο γκολ με τον Μπρούνο Σέζαρ, ο οποίος πρόλαβε τους αμυντικούς μετά την απόκρουση του Μπουφόν σε σουτ του Ζέλσον (1-0). Οι Ιταλοί πλησίασαν άμεσα στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Κεντίρα, αλλά αυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή τους στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και δεν επέτρεπαν στην ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να κάνει το παιχνίδι της. Τα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη, αφού η Γιουβέντους μπήκε πιο δυνατά, πίεσε αμέσως για την ισοφάριση και πλησίασε με τους Ντιμπάλα και Πιάνιτς. Οι «μπιανκονέρι» ήταν πολύ καλύτεροι σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και έκλεισαν στο μισό γήπεδο τη Σπόρτινγκ, η οποία σώθηκε στο 69′ από την απόκρουση του Ρουί Πατρίσιο στην κεφαλιά του Ιγουαΐν. Ο Αργεντινός πήρε τελικά την εκδίκησή του στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 79′, όταν «τσίμπησε» ωραία την μπάλα μετά την κάθετη του Κουαδράδο (1-1). Ήταν το γκολ Νο30 στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για τον «Πιπίτα», με τη Γιούβε να κυνηγάει και δεύτερο γκολ και να το πλησιάζει με το σουτ του Ντάγκλας Κόστα στο 81′. Σπόρτινγκ Λ. (Ζ. Ζεσούς): Ρουί Πατρίσιο, Ριστόβσκι (91′ Πέτροβιτς), Κόατες, Αντρέ Πίντο, Ζόναθαν, Μπατάλια, Μπρούνο Φερνάντες, Μπρούνο Σέζαρ (64′ Ζοάο Παλίνια), Ζέλσον, Μπας Ντοστ (81′ Ντουμπιά), Ακούνα. Γιουβέντους (Μ. Αλέγκρι): Μπουφόν, Ντε Σίλιο (64′ Ντάγκλας Κόστα), Μπαρτσάλι, Κιελίνι, Αλεξ Σάντρο, Κεντίρα (70′ Ματουιντί), Πιάνιτς, Κουαδράδο, Ντιμπάλα (83′ Μπερναρντέσκι), Μάντζουκιτς, Ιγουαΐν. Πηγή: gazzetta.gr