Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν τραγικά άστοχοι στην επίθεση και με την άμυνά τους από την άλλη να ήταν πολύ… σοφτ, έδωσαν το δικαίωμα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ να στήσει «πάρτι» στο ΣΕΦ και να πάρει διά περιπάτου τη νίκη με 80-73! Με 20/37 δίποντα και 6/33(!) τρίποντα ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι Πειραιώτες, που για καλή τους τύχη η «ομάδα του λαού» έριξε ταχύτητα στο τέλος και έτσι μειώθηκε αρκετά η υπέρ της διαφορά, που είχε φτάσει ακόμη και στο +18.

Το ματς

Κακό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν πολύ βιαστικά και επιπόλαια στην επίθεση, ήταν πολύ νωθροί στην άμυνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η Μακάμπι να βρει ρυθμό και να πάει με το… καλημέρα, στο +7 (5-12). Η αστοχία και τα λάθη των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκαν και με τους φιλοξενούμενους να είχαν πάρει… φωτιά έξω από τα 6,75μ. (με τους Σμιθ και Γκάουντλοκ), έφτασαν αρχικά στο +10 (7-17) και στη συνέχεια στο +11 (9-20), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Εκεί, «μίλησε» η άμυνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς τους βοήθησε να τρέξουν ένα σερί 7-0 και να πλησιάσουν (16-20). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ρίξει το ρυθμό μέχρι το τέλος της περιόδου, με την «ομάδα του λαού» να ήταν όμως στο +4 (20-24), αφού οι Πειραιώτες μετρούσαν και 0/8 τρίποντα. Από τις ρακέτες χτυπούσαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Γιανγκ μείωσε στο καλάθι (22-24), αλλά ο Άιβερσον έκανε μεγαλύτερη… ζημιά από την άλλη, με τη Μακάμπι να πάει ξανά στο +6 (26-32). Μάλιστα, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έβαλαν και τα τρίποντα στην… ποικιλία τους με τον Ντι Τζέι Σίλι, ξεφεύγοντας στο +7 (31-38). Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν ξανά τις βιαστικές και επιπόλαιες επιθέσεις και σε συνδυασμό με τις τραγικές και αργές επιστροφές τους στην άμυνα, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κάνουν… βόλτα στο ανοικτό γήπεδο και όχι μόνο να διατηρούν το προβάδισμά τους, αλλά να το φτάνουν στο +9 (35-44). Στην τελευταία επίθεση, ο Λοτζέσκι διαμόρφωσε το 37-44. Ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να ήταν σε άλλο… γήπεδο και στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τη Μακάμπι να το εκμεταλλεύεται και να πηγαίνει στο +14 (37-51). Ο Μάντζαρης έβαλε το… γκολ-τρίποντο για τους «ερυθρόλευκους» για το 40-51, αλλά ξανά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «έφυγαν» από το παρκέ, με τους φιλοξενούμενους να πατούν ξανά το γκάζι και να πηγαίνουν στο +17 (40-57), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έβαζαν ούτε βολές, οι Ισραηλινοί από την άλλη συνέχιζαν να τα βάζουν από… παντού και έτσι ήρθε ακόμη και το +18 (44-62), με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους Πειραιώτες στο -16 (49-65). Το χειρότερο κακό ξεκίνημα έκανε ο Ολυμπιακός και στην τέταρτη περίοδο, καθώς «σπατάλησε» τα πρώτα λεπτά, με τη Μακάμπι να πηγαίνει στο +18 (51-69). Οι πρωταθλητές Ελλάδας έδειξαν… σφυγμό στα μισά και άρχισαν να ρίχνουν τη διαφορά. Αρχικά, την πήγαν στο -12 (59-71), ενώ με ένα ξέσπασμα του Σπανούλη εκείνη έπεσε και σε μονοψήφιο (65-74), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Όμως, ο Γουίμς είχε τις απαντήσεις και με τον χρόνο να πιέζει, ήταν σχεδόν αδύνατο να γίνει η ολική ανατροπή και έτσι γνώρισε την ήττα με το τελικό 73-80. Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-44, 49-65, 73-80 Πηγή: sport-fm.gr