Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις της στο Eurobasket U18 η Ελλάδα, η οποία βρέθηκε να χάνει με… 21-1 από την Ιταλία αλλά δεν πτοήθηκε, έδειξε χαρακτήρα, ανέβασε την απόδοσή της και τελικά επικράτησε με 88-83 και ελπίζει σε ανάλογη συνέχεια.

Το γεγονός ότι το πρώτο καλάθι για την Εθνική Εφήβων, το πρώτο… κανονικό καλάθι, ήρθε στα 2 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, τα λέει όλα για το πώς πήγαινε το παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο. Με λάθη τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει με 21-1 από την Ιταλία και όταν τελικά σκόραρε -με τρίποντο- ο Αμπόσι στο 8′ το 24-6 έγινε 24-9, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο -11 (15-26).

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, όμως, όλα άλλαξαν. Σε ένα παιχνίδι που είχε ακόμη και προσωρινή διακοπή επειδή έσταζε νερό από την οροφή του γηπέδου, η ελληνική ομάδα πήρε τα πάνω της και κατάφερε να ισοφαρίσει με το τέλος του ημιχρόνου (38-38), για να έρθει και η προσπέραση στην τρίτη περίοδο. Το μομέντουμ ήταν, πλέον, υπέρ της Ελλάδας που μπήκε στο τελευταίο 10λεπτο από το +4 (58-54) και τελικά επικράτησε με 88-83, μπαίνοντας με το δεξί στη διοργάνωση.

Πρωταγωνιστές για την Ελλάδα ήταν οι Σαμοντούροβ (20π.), Λιοτόπουλος (13π.), Αμπόσι (10π.) και Χιτικούδης (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-38, 58-54, 88-83