Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχεται τη Μάντσεστερ Σίτι στον πρώτο ημιτελικό του Champions League και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είναι μπροστά στο σκορ με 1-0 χάρη στο γκολ του Βινίσιους με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής στο 36ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και πέρυσι στους «4» της δοργάνωσης και οι Ισπανοί ήταν αυτοί που είχαν πάρει την πρόκριση, οπότε οι Άγγλοι θέλουν τώρα να πάρουν εκδίκηση. Το πρώτο ημίχρονο στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, όμως, δεν πήγε καλά για αυτούς αφού ναι μεν έδειχναν πιο επικίνδυνοι, οι Μαδριλένοι όμως ήταν πιο αποτελεσματικοί.

Στο 36ο λεπτό η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι βγήκε γρήγορα μπροστά και ο Βινίσιους με τρομερό σουτ έγραψε το 1-0, δίνοντας έξτρα ενδιαφέρον στο β’ μέρος αφού είναι δεδομένο ότι η Σίτι θα προσπαθήσει με κάθε τρόπο να ισοφαρίσει.