Μετά τον Ολυμπιακό που καθάρισε εύκολα με 2-0 νίκες τον Άρη, την πρόκρισή του για τους ημιτελικούς των πλέι οφ της Basket League εξασφάλισε, επίσης με 2-0 νίκες, και ο Παναθηναϊκός, ο οποίος διέλυσε με 89-47 τον Κολοσσό στη Ρόδο παρά την απουσία του Ντουέιν Μπέικον.

Οι πράσινοι ήταν άστοχοι στα πρώτα λεπτά και δεν απέφευγαν τα λάθη, όπως και ο αντίπαλος, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να είναι αργός και το θέαμα μέτριο, αφού υπήρχε μεγάλη δυσκολία εκατέρωθεν στο σκοράρισμα. Παρ’ όλα αυτά, με τον Σμιθ να δίνει λύσεις, ο Κολοσσός κατάφερε να προηγηθεί με 17-10 στο 8′ και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +8 (21-13).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης, όμως, ο Γκουντάιτις πήρε μπρος και με 10 συνεχόμενες πόντους έφερε το ματς σε ισορροπία (23-23 στο 15′), με τον Παναθηναϊκό να παίρνει και το προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια για ημίχρονο στο +5 (27-32). Οι Γκουντάιτις και Γκριγκόνις, με 10 πόντους έκαστος, ήταν οι πιο αξιόπιστοι παίκτες των πράσινων σε αυτό το διάστημα, με τον Χρήστο Σερέλη να περιμένει ανάλογη συνέχεια στο τρίτο δεκάλεπτο. Και δικαίως, όπως αποδείχθηκε.

Κάνοντας σερί 13-0 οι πράσινοι μετέτρεψαν το 27-32 σε 27-45 και με τον Γκρίγκονιτς να είναι ασταμάτητος, φτάνοντας στους 23 πόντους, πήγαν και στο +26 (38-64), με τα πάντα να έχουν κριθεί πλέον. Το ζητούμενο για τον Κολοσσό στη συνέχεια του παιχνιδιού, άλλωστε, ήταν το να μειώσει τη διαφορά σε… αξιοπρεπή επίπεδα, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε σοβαρός ως το τέλος και ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά, επικρατώντας τελικά με +42 (47-89).

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89