Η Μπαρτσελόνα ήταν το φαβορί για την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ισπανίας έχοντας επικρατήσει με 1-0 στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου στον πρώτο ημιτελικό, η Ρεάλ Μαδρίτης όμως ήταν… αγριεμένη στο Καμπ Νου και μετέτρεψε σε πάρτι τη ρεβάνς, αφού με χατ-τρικ του Μπενζεμά και με τον Βινίσιους να βρίσκει κι αυτός δίχτυα, νίκησε με το εντυπωσιακό 4-0.

Οι Μαδριλένοι ήταν υποχρεωμένοι να επιτεθούν αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είχαν ρυθμό στο παιχνίδι τους στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Όχι ότι είχαν οι Καταλανοί, αλλά αυτούς δεν τους ενοχλούσε και ιδιαίτερα το γεγονός ότι το παιχνίδι είχε ελάχιστες φάσεις και αρκετά λάθη. Τους ενόχλησε, όμως, το 0-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από το σουτ του Βινίσιους εντός περιοχής μετά τη συνεργασία με τον Μπενζεμά. Αυτόν που θα γινόταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο β’ μέρος…

Στο 50′ ο Γάλλος με πλασέ μετά την πάσα του Μόντριτς έκανε το 0-2 δίνοντας σκορ πρόκρισης στη Ρεάλ και από εκεί και πέρα δεν υπήρχε γυρισμός: 0-3 στο 58′ με πέναλτι του Μπενζεμά μετά την ανατροπή του Βινίσιους από τον Αραούχο, 0-4 στο 80′ με χατ-τρικ του Μπενζεμά που έκανε μαγικό τελείωμα μετά την πάσα του Βινίσιους και η ομάδα του Αντσελότι έκλεισε θέση στον τελικό του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την Οσασούνα.