Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Άρη στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Super League 1 με στόχο τη νίκη που θα τη φέρει στην κορυφή της βαθμολογίας εν αναμονή του Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός που θα γίνει τη Δευτέρα (30/1) και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είναι μπροστά στο σκορ με 1-0 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άμραμπατ στο 18ο λεπτό.

Η Ένωση, όπως συνηθίζει και ειδικά εντός έδρας, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να… πνίξει τον αντίπαλο και τελικά δεν άργησε να βρει τον τρόπο για να φτάσει στο γκολ. Ήταν το 16ο λεπτό όταν ο Οντουμπάτζο πήγε άτσαλα με το γόνατο πάνω στον Αραούχο γκρεμίζοντάς τον και ο διαιτητής δεν είχε άλλη επιλογή από το να δείξει το σημείο του πέναλτι.

Ένα πέναλτι που εκτελέστηκε δύο λεπτά μετά, στο 18′, με τον Άμραμπατ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, με το 5ο του γκολ φέτος, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του Ματίας Αλμέιδα.

Δείτε το 1-0 της ΑΕΚ επί του Άρη…