Οι Σέλτικς έκαναν ρεκόρ πόντων στον 36ο αγώνα τους ανήμερα των Χριστουγέννων κι επικράτησαν με άνεση των Μπακς με 139-118. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο προσπάθησε να αντισταθεί, όμως δεν τα κατάφερε απέναντι στον εξαιρετικό Τζέισον Τέιτουμ.

Ο ηγέτης της ομάδας της Βοστώνης είχε 41 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, την ώρα που ο Greek Freak άγγιξε το double double με 27 πόντους (8/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 8/12 βολές), 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Οι «Κέλτες» μπήκαν αφηνιασμένοι στην αναμέτρηση και με show τριπόντων από Μπράουν-Τέιτουμ, έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 36-28, όμως στην δεύτερη περίοδο οι Μπακς έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να ψαλιδίσουν την διαφορά στον πόντο στην λήξη του ημιχρόνου (62-61).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο ο Τζέισον Τέιτουμ έπιασε απόδοση… MVP και με 20 πόντους έκανε σμπαράλια την άμυνα των Μπακς, δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στους Σέλτικς που με επί μέρους 38-25, ανέβασαν την διαφορά στο +14 (100-86), με τους «Κέλτες» να ολοκληρώνουν τον θρίαμβο τους στη τέταρτη περίοδο.

Oι Σέλτικς έφτασαν τις 24 νίκες στη σεζόν (24-10) και έκαναν ένα statement, όντας η κορυφαία ομάδα της ανατολικής περιφέρειας, απέναντι στους Μπακς που γνώρισαν την 11η ήττα τους (22-11).

Τα δωδεκάλεπτα: 36-28, 62-61, 100-86, 139-118