Ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague και ο Παναθηναϊκός μετά και τη νίκη επί της Βιλερμπάν με 77-58 στο «ΟΑΚΑ», «σκαρφάλωσε» στην κατάταξη της διοργάνωσης και πλέον… βλέπει στον ορίζοντά του την προνομιούχο 8άδα. Από τη μεριά του, ο Ολυμπιακός παραμένει σταθερά στη δεύτερη θέση, πίσω από την πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε, έχοντας το ίδιο ρεκόρ με τις Ρεάλ Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα και Μονακό.

Η Μπάρτσα νίκησε την Μπασκόνια

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 96-84 της Μπασκόνια στη Βαρκελώνη και με ρεκόρ 7-3 συνεχίζει την καταδίωξη της πρωτοπόρου Φενέρμπαχτσε, μαζί με Ολυμπιακό, Μονακό και Ρεάλ Μαδρίτης. Στον αντίποδα, οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 5-5.

H ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους εξαργύρωσε το ξέσπασμα της στον… επίλογο του αγώνα, όταν από το ισόπαλο 78-78 στο 32′ έτρεξε επιμέρους σκορ 12-2, εξασφαλίζοντας «μαξιαλαράκι ασφαλείας» 10 πόντων (90-80) στο 37′.

Ο Γιαν Βέσελι οδήγησε την επίθεση της Μπαρτσελόνα με 18 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Κόρι Χίγκινς με 17. Από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Μάρκους Χάουαρντ με 25.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 52-48, 76-73, 96-84

Η Αναντολού Εφές πέρασε από την Μπολόνια

Η Αναντολού Εφές πέρασε νικηφόρα από την Μπολόνια, διευρύνοντας στο 3-0 το αήττητο σερί της και πανηγυρίζοντας την πέμπτη νίκη της, μπαίνοντας στην οκτάδα. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε με 85-80 της Βίρτους, μία εβδομάδα πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στην Πόλη, υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στην έκτη ήττα τους.

Η άμυνα της τουρκικής ομάδας έκανε τη διαφορά στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, κρατώντας σε κάθε περίοδο τους Ιταλούς κάτω από τους 20 πόντους. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στον… επίλογο, μείωσαν στον πόντο στο 38΄ (76-77) και προσπάθησαν για την ανατροπή. Ωστόσο, Κλάιμπερν έβαλε το κρισιμότερο τρίποντο του αγώνα, διατηρώντας μέχρι το φινάλε την Αναντολού σε απόσταση…

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γουίλ Κλάιμπερν με 21 πόντους, ενώ 19 πρόσθεσε ο Ροντρίγκ Μπομπουά. Από την Βίρτους ξεχώρισε ο Ίφε Λούντμπεργκ με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-40, 53-63, 80-85

«Διπλό» από τη Ζαλγκίρις

Το δεύτερο εφετινό «διπλό» της πανηγύρισε επί ισπανικού εδάφους η Ζαλγκίρις Κάουνας, αυξάνοντας το ρεκόρ της σε 6-4, μία εβδομάδα πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό. Οι Λιθουανοί νίκησαν με 80-76 τη Βαλένθια, υποχρεώνοντας τις «νυχτερίδες» στην έκτη ήττα τους.

Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την ένταση τους σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, μαζεύοντας τη διαφορά στην τρίτη περίοδο (61-59 στο 30΄) και ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Κομβικοί σε αυτή την προσπάθεια οι Ρόλαντς Σμιτς (19π.), Κίναν Έβανς (18π.) και Ίγκνας Μπραζντέικις (13π.). Από τους Ισπανούς ο Κρις Τζόουνς με 19 δεν ήταν αρκετός για την υπέρασπιση της έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 31-24, 44-37, 61-59, 76-80

Έβδομη νίκη πέτυχε η Μονακό

Η Μονακό υπερασπίστηκε την έδρα της στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Μοναγάσκοι επικράτησαν με 80-79 της μαχητικής Μπάγερν Μονάχου στο Πριγκιπάτο, βελτιώνοντας σε 7-3 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην έβδομη ήττα τους.

Σε ένα κλειστό ματς, η Μονακό εξαργύρωσε το επιθετικό ξέσπασμα του Οκόμπο στον… επίλογο του αγώνα, με το οποίο διαμορφώθηκε το μη αναστρέψιμο 67-57 στο 36΄. Η Μπάγερν προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος της…

Κορυφαίος των νικητών ο Έλι Οκόμπο με 16 πόντους, ενώ από 13 πρόσθεσαν οι Άλφα Ντιαλό και Μάικ Τζέιμς. Από την Μπάγερν των 19 λαθών ξεχώρισε ο Αντρέας Ομπστ με 18 πόντους και 5/7 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-33, 53-50, 80-79