Η ήττα στο ΣΕΦ έφερε τον Ολυμπιακό με την πλάτη στον τοίχο, αλλά η αντίδρασή του ήταν αυτή που έπρεπε: Πήγε στην έδρα της Μονακό και τη νίκησε με 87-83, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-1, να ξαναπάρει το πλεονέκτημα της έδρας και να θέλει ακόμη μία νίκη για να εξασφαλίσει την πρόκριση στο Final-4 της Euroleague, το οποίο θα διεξαχθεί στο Βελιγράδι.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι και παίρνοντας βοήθειες από τον Λούντζη προηγήθηκαν με 11-9, για να πάνε και στο +4 (14-18) στο 7′ μετά την είσοδο του Σλούκα. Κάπου εκεί, όμως, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε λάθη και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και με επιμέρους σκορ 9-1 έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (23-19).

Στη δεύτερο, όμως, με τον Βεζένκοφ να πρωτοστατεί ο Ολυμπιακός έκανε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά με 28-31 στο 14′, με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι. Οι Μοτιεγιούνας και Τζέιμς έδιναν τις λύσεις στη Μονακό, οι Γουόκαπ και Ντόρσεϊ στους Πειραιώτες και τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τους ερυθρόλευκους στο +4 (41-45) χάρη στο ξέσπασμα του Σλούκα στο τελευταίο λεπτό.

Η δεύτερη περίοδος, με λίγα λόγια, ήταν καλύτερη από την πρώτη για τον Ολυμπιακό και η τρίτη ήταν τέλεια, αφού οι Γουόκαπ, Φαλ και Ντόρσεϊ εκτελούσαν συνεχώς, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να ξεφεύγει με +15 (56-71) και να βάζει τις βάσεις για τη νίκη. Στην τέταρτη και τελευταία, όμως, οι Πειραιώτες χαλάρωσαν και δέχθηκαν σερί 11-0, με τη Μονακό να μειώνει σε 69-73 στο 35′ και να ισοφαρίζει 77-77 στο 37′, βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι.

Οι Μονεγάσκοι, μάλιστα, προσπέρασαν και με 80-79 στο 38′, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός λειτούργησε σωστά αμυντικά και με τους Γουόκαπ, Βεζένκοφ και Σλούκα να είναι ψύχραιμοι στις βολές πήραν τη νίκη με 87-83 και θέλουν ακόμη μία για να πάνε στο Final-4.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 41-45, 58-71, 83-87