Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Euroleague, η Μπασκόνια νίκησε με 94-75 την Μπαρτσελόνα στη «Buesa Arena» κάνοντας μια από τις εκπλήξεις της χρονιάς στη διοργάνωση. Οι Βάσκοι ήταν καταιγιστικοί πίσω από τα 6,75 μέτρα και οι Καταλανοί, απλά δεν είχαν απάντηση!

Αν και χωρίς τον προπονητή της Νέβεν Σπάχια που νοσεί με κορονοϊό, η Μπασκόνια πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Ρόκας Γκεντράιτις που ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους και 5/6 τρίποντα. Άλλοι πέντε παίκτες πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Μπάλντγουιν – 16 π., 8 ασ., Σιμόνε Φοντέκιο – 14 π., Στίβεν Ίνοχ – 13 π., 10 ρ., Μάθιου Κοστέλο – 13 π., 10 ρ.). Μόνο ο Νίκολα Μίροτιτς (19 π., 4ρ.) στάθηκε στο… ύψος του για τους Καταλανούς.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί χέρι-χέρι ως το 1’06’’, όταν η Μπάρτσα έκανε ένα μικρό σερί με τους Σμιτς και Σανλί, κλείνοντας την περίοδο στο +3 (23-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η επιθετική μηχανή των Βάσκων άρχισε να παίρνει μπρος μετά το τρίποντο του Γιοκουμπάιτις που έφερε την Μπαρτσελόνα στο +6 (26-20) και με ένα εντυπωσιακό σερί 16-0, πήραν τον έλεγχο του αγώνα, απέναντι στους Καταλανούς που… πελαγοδρομούσαν και τα περίμεναν όλα από τον Μίροτιτς.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπασκόνια ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακή και συνεχίζοντας τον… καταιγισμό έξω από τη γραμμή των 6,75μ. έφεραν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, φτάνοντας στο +22 (74-52) δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου, χάρις τις εκτελέσεις του Γκεντράιτις και του Μπάλντουϊν. Η τέταρτη περίοδος ήταν καθαρά… διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν την απίστευτη ευστοχία τους χτυπώντας… αλύπητα την Μπαρτσελόνα, που έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει. Η διαφορά έφτασε και το +25 στο 8’08’’ (82-57), με τους «μπλαουγκράνα» να δείχνουν μία μικρή… αντίδραση στο φινάλε, μειώνοντας λίγο την έκταση της ήττας τους μέχρι το τελικό 94-75.

Οι Βάσκοι με τη δεύτερη σερί νίκη τους βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 7-11 και βλέπουν από μακριά ακόμη και την οκτάδα. Πρώτη ήττα μετά από εννιά συνεχόμενες νίκες για τους «μπλαουγκράνα», που έχασαν κάθε… επαφή με το σκορ μετά την τρίτη περίοδο και είδαν το ρεκόρ τους να «πέφτει» στο 15-3.

Στα υπόλοιπα χθεσινά (30/12) παιχνίδια: Ούνικς Καζάν-Αναντολού Εφές 75-67 και Ερυθρός Αστέρας-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 76-80 (παρ.).