Αρκετά επιεικής κρίνεται ο χαρακτηρισμός «αντιαθλητικό» για ένα μαρκάρισμα που έκανε ο Αρτούρο Βιδάλ στον Φέλιξ Τόρες και παραλίγο να του προκαλέσει έναν σοκαριστικό τραυματισμό.

Ειδικότερα, το «εγκληματικό» περιστατικό σημειώθηκε στην αναμέτρηση της Χιλής με το Εκουαδόρ για την 14η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Χιλή δέχθηκε απρόσμενη ήττα με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Εστουπινιάν. Σαν να μην έφτανε αυτό για τη Χιλή, ήρθε και η αποβολή του Αρτούρο Βιδάλ λίγα λεπτά αργότερα.

Συγκεκριμένα, στο 13′ μετά από μία βαθιά μπαλιά, ο μέσος της Ίντερ, ύψωσε ψηλά το πόδι του για να διεκδικήσει την μπάλα, με αποτέλεσμα να καταλήξει στον λαιμό του Φέλιξ Τόρες, ο οποίος πήγε να απομακρύνει με κεφαλιά.

Ετσι, ο διαιτητής δεν είχε άλλη επιλογή από το να στείλει τον Αρτούρο Βιδάλ στα αποδυτήρια γι’ αυτό το εγκληματικό μαρκάρισμα…

Πηγή: gazzetta.gr