Όλα στραβά και ανάποδα πάνε στη Ρόμα στο πρωτάθλημα. Το «Ολίμπικο» αποδείχτηκε για ακόμη μια αφορά… αξεπέραστο εμπόδιο για την ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά, που ηττήθηκε 2-0 από την Σαμπντόρια, στο ματς που έκλεινε την 27η αγωνιστική της Serie A.

Παρότι δεν ήταν κακοί ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οι «τζιαλορόσι» είδαν τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν στο σκορ στο 60ο λεπτό με τον Ντε Σιλβέστρι. Κάπου εκεί στράβωσαν όλα, το άγχος, η κούραση αλλά και ο επαναληπτικός που ακολουθεί με την Φιορεντίνα στο Europa League «θόλωσαν» ακόμη περισσότερο τους παίκτες της Ρόμα, που δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα με τον Μουριέλ (78’).

Έτσι, οι «τζιαλορόσι» έμειναν για έβδομο σερί ματς χωρίς νίκη στην έδρα τους και πλέον νιώθουν από πίσω τους «καυτές» τις ανάσες των Λάτσιο και Νάπολι, που ορέγονται την 2η θέση.

Βασικός σε ολόκληρο το ματς αγωνίστηκε ο Χολέμπας. Αντικαταστάθηκε ο Τοροσίδης στο 72ο λεπτό, ενώ ο Μανωλάς δεν βρισκόταν στην αποστολή λόγω τραυματισμού.