Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να επικρατήσει της Μπαρτσελόνα εκτός έδρας και να κάνει το 3-0 στη Euroleague, αλλά τελικά γνώρισε την πρώτη του ήττα για φέτος.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε δηλώσει ότι θα ήταν ένα από τα πιο δύσκολα παιχνίδια που έχει να δώσει φέτος η ομάδα του. Με αυτό ως δεδομένο, λοιπόν, μπορεί να είναι ικανοποιημένος επειδή οι ερυθρόλευκοι μπορούσαν να πάρουν τη νίκη. Από την άλλη, όμως, είναι κατανοητό και το να είναι εκνευρισμένος ταυτόχρονα επειδή δεν ήρθε η νίκη αλλά η πρώτη φετινή ήττα.

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό, οι άμυνες ήταν αυτές που κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά και σε συνδυασμό με την αστοχία το σκορ παρέμενε χαμηλό. Τουλάχιστον μέχρι να έρθουν τα σουτ των Ντόρσεϊ και Σλούκα από την περιφέρεια, για να ξεφύγουν οι ερυθρόλευκοι με 6-13 και να διατηρήσουν το +7 και στο τέλος της πρώτης περιόδου (10-17).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο β’ δεκάλεπτο, με τους Πειραιώτες να πάνε στο +8 (12-20) και στη συνέχεια να κολλάνε εκεί, επιτρέποντας έτσι στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στο -2 (18-20 στο 15′). Και πάλι, όμως, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάει στο +6 (19-25) λόγω Ζαν-Σαρλ και στο +7 (25-32) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (27-32) χάρη στον Βεζένκοφ.

Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός

Ήττα σε θρίλερ με παράταση

Αυτοί οι 27 πόντοι που έβαλε η Μπαρτσελόνα ήταν η χειρότερη επίδοσή της σε πρώτο ημίχρονο την τελευταία τριετία και προφανώς δείχνει την εξαιρετική δουλειά που έκαναν αμυντικά οι ερυθρόλευκοι. Το κακό, όμως, ήταν το γεγονός ότι στην τρίτη περίοδο δεν συνέχισαν αναλόγως…

Με τους Μίροτιτς και Ντέιβις οι Καταλανοί έτρεξαν επιμέρους σκορ 14-2 και πέρασαν μπροστά με +7 (41-34) και στη συνέχεια με +9 (47-38 στο 27′), για να έρθει όμως το ξέσπασμα των Φαλ και Σλούκα, οι οποίοι βοήθησαν τους Πειραιώτες να πλησιάσουν στο -2 (49-47). Κάπου εκεί, όμως, σταμάτησαν να σκοράρουν, για να κλείσει το γ’ δεκάλεπτο με το σκορ στο 55-47.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός κατάφερε αργά αλλά σταθερά να μειώνει συνεχώς τη διαφορά και τελικά ισοφάρισε με τρίποντο του Λαρεντζάκη (61-61) και προσπέρασε με Βεζένκοφ (65-67) ένα λεπτό πριν τη λήξη, αλλά ο Κούριτς με 2/2 βολές έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Παράταση, στην οποία η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 75-70, για να το κάνουν οι ερυθρόλευκοι 77-78 με καλάθια των ΜακΚίσικ – Σλούκα και 2/2 βολές του Ντόρσεϊ στα 22 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στα 7 δευτερόλεπτα, όμως, ο Οριόλα πήρε επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ κάνοντας το 79-79 με τις δύο βολές, για να ακολουθήσει το άστοχο σουτ του Σλούκα στην εκπνοή…

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67, 79-78 (παράταση)