Ένα ακόμη βήμα προς την ολοκλήρωση της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου κάνει απόψε και αύριο η Ευρώπη, με το δεύτερο μέρος της προτελευταίας εβδομάδας των προκριματικών.

Μετά από αυτά τα παιχνίδια, οι ομάδες θα έχουν μόνο έναν ή δύο αγώνες μεταξύ 11 και 16 Νοεμβρίου, προκειμένου να επιβεβαιωθούν οι δέκα ομάδες που θα περάσουν απευθείας στα τελικά του Κατάρ και οι υπόλοιπες δέκα (δεύτερες), οι οποίες, μαζί με τις δύο κορυφαίες από τη γενική κατάταξη του Nations League 2020/21 θα διεκδικήσουν τα υπόλοιπα τρία εισιτήρια.

Εάν Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία και Βέλγιο εξασφαλίσουν μέσω της προκριματικής φάσης συμμετοχή είτε στο Μουντιάλ 2022 (σαν πρώτες στους ομίλους), είτε στα play-offs (σαν δεύτερες), τότε το δικαίωμα συμμετοχής στη διαδικασία θα πάρουν οι δύο από τις ομάδες που ακολουθούν κατά σειρά: Ουαλία, Αυστρία, Τσεχία, Ουγγαρία, Σλοβενία, Μαυροβούνιο, Αλβανία, Αρμενία, Γιβραλτάρ, Νησιά Φαρόε.

Η Δανία παραμένει, χωρίς αμφιβολία, η ομάδα που έχει κλέψει την παράσταση σε αυτή την προκριματική φάση, αφού είναι η μοναδική που διατηρεί το απόλυτο της συγκομιδής (7 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια), η μόνη που δεν έχει δεχθεί ακόμα γκολ και εκείνη με την κορυφαία επίθεση (26 γκολ).

Είναι μόλις μία από τις δέκα αήττητες ομάδες, κατηγορία στην οποία ανήκει και η εθνική Ελλάδας (2 νίκες και 3 ισοπαλίες). Οι άλλες: Πορτογαλία, Σερβία (1ος όμιλος), Ιταλία, Ελβετία (3ος), Γαλλία, Ουκρανία (4ος), Βέλγιο (5ος), Αγγλία (9ος). Η Δανία είναι επίσης η μοναδική ομάδα που μπορεί να προκριθεί απόψε, ανεξάρτητα από τα άλλα αποτελέσματα, αρκεί να κερδίσει την Αυστρία.

Θέση στο Κατάρ μπορεί να εξασφαλίσει και η Γερμανία, εάν νικήσει τη Βόρεια Μακεδονία και η Αρμενία δεν νικήσει τη Ρουμανία, αλλά και το Βέλγιο, εάν η Ουαλία δεν νικήσει την Εσθονία.

Αυτή είναι η κατάσταση στους 10 ομίλους της ευρωπαϊκής ζώνης, όπως την παρουσιάζει η UEFA και το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων:

1ος όμιλος: Σερβία (6 αγώνες, 14 πόντοι), Πορτογαλία (5, 13), Λουξεμβούργο (5, 6), Ιρλανδία (6, 5), Αζερμπαϊτζάν (6, 1)

12 Οκτωβρίου: Σερβία-Αζερμπαϊτζάν, Πορτογαλία-Λουξεμβούργο

Η Σερβία θα τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις, αν νικήσει το Αζερμπαϊτζάν ή αν το Λουξεμβούργο δεν κερδίσει την Πορτογαλία.

Η Πορτογαλία θα τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις αν φέρει ισοπαλία με το Λουξεμβούργο.

Η Ιρλανδία και το Αζερμπαϊτζάν δεν μπορούν να τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις.

2ος όμιλος: Ισπανία (6, 13), Σουηδία (5, 12), Ελλάδα (5,9), Κόσοβο (6, 4), Γεωργία (6, 1)

12 Οκτωβρίου: Κόσοβο-Γεωργία, Σουηδία-Ελλάδα

Καμία από τις δύο πρώτες θέσεις δεν μπορεί να διευθετηθεί στις 12 Οκτωβρίου.

Το Κόσοβο και η Γεωργία δεν μπορούν να τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις.

3ος όμιλος: Ιταλία (6, 14), Ελβετία (5, 11), Βόρεια Ιρλανδία (5, 5), Βουλγαρία (6, 5), Λιθουανία, (6, 3)

12 Οκτωβρίου: Βουλγαρία-Βόρεια Ιρλανδία, Λιθουανία-Ελβετία

Η Ιταλία θα τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις αν η Βόρεια Ιρλανδία δεν καταφέρει να νικήσει τη Βουλγαρία.

Η Ελβετία θα τερματίσει στις δύο πρώτες αν νικήσει τη Λιθουανία και η Βόρεια Ιρλανδία δεν νικήσει τη Βουλγαρία ή αν έρθει ισόπαλη με τη Λιθουανία και η Βόρεια Ιρλανδία χάσει από τη Βουλγαρία.

Η Βουλγαρία δεν μπορεί να τερματίσει πρώτη.

Η Λιθουανία δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

4ος όμιλος: Γαλλία (6, 12), Ουκρανία (6, 8), Βοσνία/Ερζεγοβίνη (5, 6), Φινλανδία (5, 5), Καζακστάν (6, 3)

12 Οκτωβρίου: Ουκρανία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Καζακστάν-Φινλανδία

Καμία από τις δύο πρώτες θέσεις δεν μπορεί να διευθετηθεί στις 12 Οκτωβρίου.

Το Καζακστάν δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

5ος όμιλος: Βέλγιο (6, 16), Τσεχία (6, 8), Ουαλία (5, 8), Εσθονία (5, 4), Λευκορωσία (6, 3)

11 Οκτωβρίου: Εσθονία-Ουαλία, Λευκορωσία-Τσεχία

Το Βέλγιο έχει επιβεβαιώσει την παρουσία του στις δύο πρώτες θέσεις. Θα προκριθεί απόψε εάν η Ουαλία δεν νικήσει την Εσθονία.

Η Ουαλία είναι η μόνη ομάδα που μπορεί ακόμα να ξεπεράσει το Βέλγιο.

6ος όμιλος: Δανία (7, 21), Σκωτία (7, 14), Ισραήλ (7, 10), Αυστρία (7, 10), Νησιά Φαρόε (7, 4), Μολδαβία (7, 1)

12 Οκτωβρίου: Δανία-Αυστρία, Ισραήλ-Μολδαβία, Νησιά Φαρόε-Σκωτία

Η Δανία επιβεβαίωσε την παρουσία της στις δύο πρώτες θέσεις. Θα προκριθεί εάν νικήσει την Αυστρία, αν φέρει ισοπαλία και η Σκωτία δεν νικήσει τα Νησιά Φαρόε, ή αν η Σκωτία χάσει.

Η Σκωτία μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις αν κερδίσει και το Ισραήλ και η Αυστρία χάσουν.

Τα Νησιά Φαρόε και η Μολδαβία δεν μπορούν να τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις.

7ος όμιλος: Ολλανδία (7, 16), Νορβηγία (7, 14), Τουρκία (7, 12), Μαυροβούνιο (7, 11), Λετονία (7, 5), Γιβραλτάρ (7, 0)

11 Οκτωβρίου: Ολλανδία-Γιβραλτάρ, Νορβηγία-Μαυροβούνιο, Λετονία-Τουρκία

Η Ολλανδία θα επιβεβαιωθεί στις δύο πρώτες θέσεις απόψε εάν νικήσει το Γιβραλτάρ, η Τουρκία χάσει από τη Λετονία και το Μαυροβούνιο δεν νικήσει τη Νορβηγία.

Η Λετονία και το Γιβραλτάρ δεν μπορούν να τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις.

8ος όμιλος: Κροατία (7, 16), Ρωσία (7, 16), Σλοβενία (7, 10), Σλοβακία (7, 9), Μάλτα (7, 4), Κύπρος (7, 4)

11 Οκτωβρίου: Κροατία – Σλοβακία, Σλοβενία ​​- Ρωσία, Κύπρος – Μάλτα

Η Κροατία θα επιβεβαιωθεί στις δύο πρώτες θέσεις αν κερδίσει τη Σλοβακία και η Σλοβενία δεν νικήσει τη Ρωσία ή εάν η Κροατία έρθει ισόπαλη με τη Σλοβακία και η Σλοβενία χάσει από τη Ρωσία.

Η Ρωσία θα επιβεβαιωθεί στις δύο πρώτες θέσεις αν νικήσει τη Σλοβενία.

Η Κύπρος και η Μάλτα δεν μπορούν να τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις.

9ος όμιλος: Αγγλία (7, 19), Αλβανία (7, 15), Πολωνία (7, 14), Ουγγαρία (7, 10), Ανδόρα (7, 3), Σαν Μαρίνο (7, 0)

12 Οκτωβρίου: Αγγλία-Ουγγαρία, Αλβανία-Πολωνία, Σαν Μαρίνο-Ανδόρα

Η Αγγλία μπορεί να επιβεβαιωθεί στις δύο πρώτες θέσεις με νίκη.

Η Ανδόρα και το Σαν Μαρίνο δεν μπορούν να τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις.

10ος όμιλος: Γερμανία (7, 18), Βόρεια Μακεδονία (7, 12), Αρμενία (7, 12), Ρουμανία (7, 10), Ισλανδία (7, 5), Λιχτενστάιν (7, 1)

11 Οκτωβρίου: Ρουμανία-Αρμενία, Βόρεια Μακεδονία-Γερμανία, Ισλανδία-Λιχτενστάιν

Η Γερμανία θα προκριθεί απόψε εάν κερδίσει τη Βόρεια Μακεδονία και η Αρμενία δεν νικήσει τη Ρουμανία. Η Γερμανία θα επιβεβαιωθεί τουλάχιστον στις δύο πρώτες θέσεις με μια νίκη, και επίσης αν έρθει ισόπαλη με τη Βόρεια Μακεδονία και η Αρμενία με τη Ρουμανία.

Το Λιχτενστάιν δεν μπορεί να τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις.

Σύμφωνα με τη FIFA, η βαθμολογία σε κάθε όμιλο καθορίζεται ως εξής:

  • βαθμοί
  • διαφορά τερμάτων σε όλους τους αγώνες των ομίλων
  • καλύτερη επίθεση

Εάν δύο ή περισσότερες ομάδες ισοβαθμούν με βάση τα παραπάνω τρία κριτήρια, οι βαθμολογίες καθορίζονται ως εξής:

  • περισσότεροι βαθμοί στα μεταξύ τους παιχνίδια
  • διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια
  • καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια
  • τα εκτός έδρας γκολ μετρούν διπλά μεταξύ των ομάδων που συγκρίνονται (εάν είναι μόνο μεταξύ δύο ομάδων).
TAGS
Μάθετε πρώτοι τι συμβαίνει στην Ελλάδα και τον κόσμο στο Google News του Newsbeast. Ακολουθήστε το Newsbeast σε Instagram, Facebook και Twitter.