Στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος βόλεϊ παρέμεινε ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του επί του Παναθηναϊκού.

Το ντέρμπι άρχισε με τους πράσινους να παίρνουν το προβάδισμα και να φτάνουν ακόμη και στο 10-14, με τους ερυθρόλευκους όμως να μειώνουν σιγά-σιγά τη διαφορά, να ισοφαρίζουν σε 17-17, να μένουν ζωντανοί στο 23-24 και τελικά να επικρατούν με 30-28.

Το σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο σετ έδειχνε και το πόσο ωραίο ματς γινόταν, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς καλύτερος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή μπροστά, έφτασαν να προηγούνται με 13-7 και δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να πλησιάσει ποτέ, κάνοντας το 2-0 σετ με 25-17.

Το «τριφύλλι» άρχισε καλά στο τρίτο, αφού προηγήθηκε με 1-4, αλλά οι Πειραιώτες δεν άργησαν να βρουν ρυθμό και ανέτρεψαν την κατάσταση κάνοντας το 7-4 με σερί 6-0, για να φτάσουν και στο +7 (17-10) στη συνέχεια. Και με τους πράσινους να έχουν αποδεχθεί τη μοίρα τους, το σετ -και το ματς- τελείωσε με 25-15.

Τα σετ: 30-28, 25-17, 25-15