Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στο Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι, γνωρίζοντας την ήττα με 90-79.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα, με τους Ιταλούς να έχουν ένα μικρό ξέσπασμα με τον Ροντρίγκεθ λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλεπτου, το οποίο έκλεισε με την Αρμάνι στο +5 (24-19). Διαφορά που μεγάλωσε στο δεύτερο, αφού ο Ολυμπιακός δεν ήταν συγκεντρωμένος, έκανε εύκολα λάθη και βρέθηκε ακόμη και στο -18 (44-26), συμμαζεύοντας κάπως την κατάσταση με το τέλος του ημιχρόνου (44-34).

Τα πράγματα βελτιώθηκαν στην γ’ περίοδο, όταν τα τρίποντα των Βεζένκοφ, Σλούκα, Τζένκινς και Πρίντεζη έφεραν τους ερυθρόλευκους ξανά κοντά στο σκορ (54-48 στο 24′), για να έρθει στη συνέχεια και η ισοφάριση (60-60) με καλάθι και φάουλ του Μάρτιν.

Το παιχνίδι ήταν ξανά ντέρμπι και παρέμενε τέτοιο μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος, με την Αρμάνι να προηγείται με 81-79, αλλά η εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού στην κρίσιμη επίθεση των Ιταλών δεν είχε αποτέλεσμα, αφού ο Ντιλέινι έβαλε ένα… τρελό τρίποντο, οδηγώντας τους Μιλανέζους στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 44-34, 65-62, 90-79