Το καλύτερο «εισιτήριο» για το Europa League της επόμενης σεζόν κατάφερε να εξασφαλίσει η Βιγιαρεάλ με τη νίκη (2-1) που σημείωσε στην έδρα της Σοσιεδάδ, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της Primera Division.

Πριν από το ματς οι γηπεδούχοι βρίσκονταν στην 6η θέση, έχοντας προβάδισμα τριών βαθμών από το «κίτρινο υποβρύχιο», το οποίο θα παίξει του χρόνου στα πλέι οφ του Europa League και οι Βάσκοι θα ξεκινήσουν το ευρωπαϊκό τους ταξίδι από τον τρίτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Η ομάδα Μαρθελίνιο Γκαρθία Τοράλ προηγήθηκε στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης με το γκολ του Τζιοβάνι Ντος Σάντος.

Το δεύτερο τέρμα της Βιγιαρεάλ προήλθε ξανά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μεξικανού άσου, ο οποίος έδωσε την ασίστ στον Ούτσε και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπράβο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν το τελευταίο τους τέρμα για φέτος, με τον Κάρλος Βέλα, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Πηγή: sport-fm.gr