Αν και η Ελλάδα έδειχνε αρχικά να τα βρίσκει «σκούρα» κόντρα στη Βραζιλία, στον δεύτερο αγώνα της για τον 6ο Όμιλο του Μουντομπάσκετ 2019, ένα ξέσπασμα των Ελλήνων διεθνών με πρωταγωνιστές τους Γιώργο Πρίντεζη και Νικ Καλάθη έφτανε για να στείλει στο ημίχρονο τις δύο ομάδες με ένα σημαντικό πλεονέκτημα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ενόψει του δεύτερου μέρους, με το σκορ στα πρώτα 20 λεπτά να είναι 30-40.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ξεπέρασε το αρχικό… μούδιασμα και με μια επιβλητική εμφάνιση έδειξε στους Λατινοαμερικάνους ποιος θα είναι το αφεντικό του ματς. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Πρίντεζης σημείωσε και τους 14 πόντους της «γαλανόλευκης» από τη στιγμή που μπήκε στο παρκέ και μέχρι να διαμορφώσει το 22-28, ενώ στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Καλάθης.

Μάλιστα, κάποια στιγμή η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (23-40), ωστόσο ένα ξέσπασμα των Βραζιλιάνων έφερε ψαλίδισμα της διαφοράς…

Τα δύο πρώτα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40