Εύκολο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό! Οι «πράσινοι» επικράτησαν 85-60 του Περιστερίου για την 21η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και έκαναν ένα διάλειμμα από τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις και το διπλό επί της Ρεάλ Μαδρίτης.

«Βομβάρδισαν» από τα 6,75 οι δύο κορυφαίοι του τριφυλλιού, Μπανκς (19 π.) και Μπράμος (14 π.) που πέτυχαν συνολικά 9 τρίποντα!

Εκτός 12άδας έμεινε ο Δημήτρης Διαμαντίδης, καθώς ο Αργύρης Πεδουλάκης επέλεξε να του δώσει ανάσες ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Πλέον, στροφή (ξανά) στην Ευρωλίγκα και το παιχνίδι με την Μπάμπεργκ, όπου με πιθανή νίκη, εξασφαλίζεται και μαθηματικά η πρόκριση στα πλέι οφ.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Ξανθόπουλο, Γιαννόπουλο, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε και χρειάστηκε να περάσουν δύο λεπτά για να ανοίξει το σκορ ο Λιθουανός με τρίποντο. Όσο περνούσαν τα λεπτά, όλο και έβρισκαν ρυθμό στην επίθεση οι «πράσινοι», με τους Γκιστ και Σχορτσανίτη να κάνουν το 11-4. Ο Ξανθόπουλος έπαιρνε προσπάθειες και δικαιωνόταν, καθώς με δικούς του πόντους, έκλεισε η πρώτη περίοδος με 17-6 υπέρ του τριφυλλιού.

Μπανκς και Μπράμος ανέλαβαν δράση από τα 6,75, στην άμυνα ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα και με σερί 17-5, το σκορ μετατράπηκε σε 34-11 στο 17’. Από πολύ νωρίς ο Παναθηναϊκός είχε πάρει μεγάλη διαφορά και συνεχώς την διεύρυνε για να κλείσει το ημίχρονο με 40-18, έχοντας για κορυφαίο τον Ξανθόπουλο με 8 πόντους.

Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης δεν ήταν και πολύ… γκαζωμένα από πλευράς Παναθηναϊκού, με τον Λάσμε να το παίρνει πάνω του και να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, διαμορφώνοντας το 52-29. Προς το τέλος της περιόδου, οι «πράσινοι» βρήκαν ξανά ρυθμό, έτρεξαν στο γήπεδο και ανέβασαν εκ νέου την διαφορά στους 27, με το 61-34 στο 30’.

Το Περιστέρι αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό, καθώς οι παίκτες του Πεδουλάκη είχαν «κολλήσει» στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι με γρήγορο σερί 13-3 μείωσαν σε 64-47, ρίχνοντας την διαφορά κάτω από τους 20 μετά από ώρα. Το κρεσέντο των Μπράμος και Μπανκς από τα 6,75 συνεχίστηκε, με τους δυο τους να «γράφουν» το 73-51 υπέρ των γηπεδούχων, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι δύο τους συνέχισαν να δοκιμάζουν το χέρι τους και αυτοί ήταν που σημείωσαν το τελικό 85-60 και την άνετη νίκη για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-6, 40-18, 61-34, 85-60

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 4, Μπράμος 14(4), Ματσιούλις 7, Ούκιτς 7, Διαμαντάκος, Λάσμε 10, Τσαρτσαρής 4, Γκιστ 6(1), Μπανκς 19(5), Ξανθόπουλος 10(1), Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης 2

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου, Κομποδιέτας, Πάρκερ, Κανονίδης, Ψαρόπουλος, Μάντζαρης, Μίτσελ, Χάινς, Πέτρουλας, Μελισσαράτος, Λάκκας, Ζούμπος