14:11
03/01/2019
3
loading

Εξαιρετική εμπειρία ήταν για τον Στέφανο Τσιτσιπά ο πρώτος αγώνας της καριέρας του κόντρα στον Ρότζερ Φέντερερ. Ο Έλληνας τενίστας μπορεί να έχασε με 2-0 (7-6 (5), 7-6 (4) από τον Ελβετό, αλλά τον οδήγησε δις στο tie break.

Ο Ρότζερ Φέντερερ πήρε αυτό που ήθελε από τον αγώνα και η Ελβετία θα είναι και το 2019 στον τελικό του Hopman Cup για να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε το 2018 στο μακρινό Περθ.

Στο πρώτο tie break ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 4-1 και είχε μεγάλη ευκαιρία. Ωστόσο, ο Φέντερερ κέρδισε τους 6 από τους 7 επόμενους πόντους και πήρε το 1ο σετ. Στο 2ο σετ, ο Ελβετός είχε διπλό break point στο 9ο game (4-4, 15-40), αλλά και μεγάλη ευκαιρία στο 11ο, όπως ο Τσιτσιπάς τον οδήγησε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο έμπειρος αθλητής πήρε εύκολα τη νίκη.

Ήταν ένα σπουδαίο παιχνίδι για τον Έλληνα τενίστα, ο οποίος θέλει μέσα στο 2019 να πρωταγωνιστεί και να φτάσει πιο ψηλά σε Grand Slam αλλά και στην παγκόσμια κατάταξη. Ο Τσιτσιπάς είναι στην αυγή του 2019 στο Νο15, στα 20 του χρόνια, ενώ ο Φέντερερ στο Νο3 με 20 τίτλους Grand Slam στα 37 του.

Πηγή: gazzetta.gr