Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε την πολύ κακή επιθετική λειτουργία του και τα 19 λάθη στη Βενετία και ηττήθηκε από τη Βενέτσια με 69-59 στην πρεμιέρα του BCL. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν εξαργύρωσε την αμυντική προσπάθειά της, είχε απεριόριστες ευκαιρίες για να ξεκινήσει με μια σπουδαία νίκη τις υποχρεώσεις της στο BCL αλλά τις πέταξε με τον τρόπο σκέψης και εκτέλεσης στην επίθεση. Μετά το πεντάλεπτο των λαθών (σ.σ. οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε 9 λάθη εκ των οποίων τα πέντε από τον ΠΑΟΚ), οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση. Αμφότερες βασίστηκαν στο μακρινό σουτ (η Βενέτσια το είχε από τον Όστιν Ντέι) και στο τέλος της πρώτης περιόδου, η ιταλική ομάδα προηγήθηκε με 17-15. Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καθόλου συνεπής στην άμυνά του στο δεύτερο δεκάλεπτο, κυρίως ήταν πολύ αργός στην transition άμυνα. Από την άλλη πλευρά, η Βενέτσια επένδυσε στο μακρινό σουτ και από τη στιγμή που έφτασε να είχε 7/9 τρίποντα (σ. σ. και 3/3 στο transition) ξέφυγε στο σκορ καθώς προηγήθηκε με 34-24 λίγο πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών. Σε αυτό το διάστημα, ο Μίτσελ Ουάτ βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Ντι Νικολάο στο σκοράρισμα. Παρόντων των Αθηναίου, Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ απέκτησε συνεργασίες στην επίθεση, ο Μορέιρα τελείωσε αρκετές από τις «μπάλες» που πήρε, επί της ουσίας όμως ο ΠΑΟΚ πλήρωσε την αμυντική νωχελικότητά του. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 43-35 Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο όπως στο πρώτο. Με πολλά λάθη στην επίθεση, τουλάχιστον όμως είχε την άμυνα κι έτσι η κακή λειτουργία του δεν είχε αρνητικό αντίκρισμα (45-40, 25’). Η Βενέτσια μετά τα εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας στο μακρινό σουτ στο πρώτο ημίχρονο, αστόχησε σε εννιά διαδοχικές επιθέσεις. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ δεν το εκμεταλλεύτηκε, ενώ ο Μίτσελ Ουάτ έκανε τη διαφορά για τη Βενέτσια η οποία φρόντισε να ξεφύγει και πάλι με διψήφια διαφορά (56-46) στο τέλος της περιόδου. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 56-51 έπειτα από δύο λεπτά στην τελευταία περίοδο για να ακολουθήσουν δύο άστοχες επιθέσεις κι ένα λάθος, με συνέπεια να μην προσθέσει επιπλέον πίεση στο μυαλό των παικτών της Βενέτσια. Η ελληνική ομάδα συνέχισε να μην είναι αποτελεσματική στην επίθεση κι έτσι δεν εξαργύρωσε την αμυντική προσπάθεια. Κάποια στιγμή η Βενέτσια βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Ουάτ και η διαφορά επανήλθε στα επίπεδα των δέκα πόντων (63-53, 38’) κι εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Τα δεκάλεπτα: 17-15, 43-35, 56-46, 69-59 Πηγή: gazzetta.gr