Μετά από ένα ματς για γερά νεύρα, η Αγγλία εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, νικώντας με 4-3 στα πέναλτι την Κολομβία (κανονική διάρκεια 1-1) Το σκορ άνοιξε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Κέιν στο 57’, ένα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος ο Κέιν από μαρκάρισμα του Σάντσες. Μετά το γκολ της Αγγλίας τα αίματα άναψαν, με αποτέλεσμα μέσα σε λιγότερα από 20 λεπτά να βγουν 6 κίτρινες κάρτες, οι περισσότερες για σκληρά μαρκαρίσματα. Καθώς περνούσε ο χρόνος οι Κολομβιανοί γίνονταν όλο και πιο επικίνδυνοι, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, και έφτασαν πολύ κοντά σε αυτό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Πίκφορντ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Ουρίμπε σε κόρνερ. Όμως από το κόρνερ ο Μίνα πήρε την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πίκφορντ, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, όμως το γκολ δεν ήρθε, κι έτσι οδηγηθήκαμε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι Άγγλοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, με τους Μπάκα και Ουρίμπε να αποδεικνύονται μοιραίοι για την Κολομβία. Στα προημιτελικά η Αγγλία θα αντιμετωπίσει τη Σουηδία. Η διαδικασία των πέναλτι: Φαλκάο 1-0 Κέιν 1-1 Κουαδράδο 2-1 Ράσφορντ 2-2 Μουριέλ 3-2 Χέντερσον απέκρουσε ο Οσπίνα Ουρίμπε δοκάρι Τρίπιερ 3-3 Μπάκα απέκρουσε ο Πίκφορντ Ντάιερ 3-4 Russia Soccer WCup Colombia England Yerry Mina APTOPIX Russia Soccer WCup Colombia England Russia Soccer WCup Colombia England