Ο Ατρόμητος ήταν ισάξιος (τουλάχιστον) αντίπαλος, όμως ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την ισχύ του «Απόστολος Νικολαΐδης» και κατόρθωσε να επικρατήσει με 1-0, χάρις στο πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Μουνιέ στο 58ο λεπτό. Οι «πράσινοι» τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς ο Μυστακίδης, που είχε μπει ως αλλαγή στο 64ο λεπτό, αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες στο 81΄.

Την ίδια ώρα, ο ΠΑΣ Γιάννινα έχανε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, η Ξάνθη έδωσε ρεσιτάλ ευστοχίας στο δεύτερο και κάπως έτσι η ομάδα της Θράκης έφτασε στο ευρύ 3-0 (50΄ Ντουρίτσκοβιτς, 56΄, 72΄ Γέντρισεκ) επί των φιλοξενούμενων, έμεινε μόνη στην πέμπτη θέση και έχει το προβάδισμα για έξοδο στο Europa League, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Έτσι, η Ξάνθη είναι το… αφεντικό της κούρσας που διεξάγεται πλέον με τέσσερις «μονομάχους», καθώς Παναιτωλικός και ΠΑΣ τέθηκαν σήμερα νοκ άουτ