Ημέρα Κυπέλλου και Λιγκ Καπ σε πολλά σημεία του πλανήτη η χθεσινή, με τη Σαουδική Αραβία να μην αποτελεί εξαίρεση. Σε παιχνίδι για τη φάση των «16» του Κυπέλλου της χώρας, μεταξύ της Αλ Φεΐχα και της Αλ Φατέχ, είχαμε και παράταση, κάτι που φαίνεται να μην είχαν υπολογίσει οι διοργανωτές. Και το αναφέρουμε αυτό, γιατί λίγα λεπτά μετά την έναρξη του έξτρα χρόνου, έγινε πρόσκληση για προσευχή.

Ο Άγγλος διαιτητής (στη Σαουδική Αραβία χρησιμοποιούν ξένους ρέφερι), Μαρκ Κλάτενμπεργκ, πήρε την απόφαση να διακόψει την αναμέτρηση για περίπου πέντε λεπτά. Μια κίνηση που έγινε δεκτή με ενθουσιασμό από τον κόσμο, όπως φάνηκε από τις αντιδράσεις των χρηστών του Twitter, οι οποίοι έσπευσαν να τον συγχαρούν…

Για την ιστορία, χάρη σε γκολ που σημειώθηκε στο 118ο λεπτό, η Αλ Φεΐχα του Αλέξανδρου Τζιόλη πήρε τη νίκη με 2-1. Ο Έλληνας διεθνής μέσος πέρασε στο ματς στο 83ο λεπτό του αγώνα.