Στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων η Γκαμπόν κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 επί του Μαρόκο και την πρόκριση στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα.

Η απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Μπαναγκογέ ήταν εκείνη που εξασφάλισε στους οικοδεσπότες την πρόκριση μαζί με την Τυνησία, από τον τρίτο όμιλο.

Το Μαρόκο είχε προηγηθεί στο 24’, με τέρμα του Χούσιν Καρζά, αλλά στο δεύτερο μέρος, η οικοδέσποινα με δύο τέρματα σε τρία λεπτά γύρισε, προσωρινά, το παιχνίδι. Αρχικά ο Ομπαμεγιάνγκ στο 77’ έφερε το ματς στα ίσια και στη συνέχεια ο πρώην επιθετικός της Λάρισας, Ντανιέλ Κουζέν, έκανε το 2-1, στο 79’.

Το Μαρόκο αντέδρασε και κυνήγησε την ισοφάριση, κάτι που κατάφερε στο 91’ με πέναλτι του Καρζά, αλλά στο 98’ (!) ο Μπαναγκογέ με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε την Γκαμπόν στην επόμενη φάση, αφού έφτασε τους 6 βαθμούς σε δύο ματς, τους οπαδούς της στα ουράνια και το Μαρόκο σπίτι του!

Πηγή: sday.gr