Η ΑΕΚ θέλει μόνο νίκη υποδεχόμενη τη Μπράιτον για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να προηγηθεί αλλά δεν το έκανε, με συνέπεια να μείνει πίσω στο σκορ (0-1) στο 55ο λεπτό μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέδρο.

Η Ένωση είναι στο -3 από τους Άγγλους που βρίσκονται στη 2η θέση του ομίλου και θέλει το τρίποντο για να τους πιάσει και να τους βάλει από κάτω στην ισοβαθμία, έχοντας μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Καμία από αυτές, όμως, δεν έγιναν γκολ και η… τιμωρία ήρθε στο 53′, όταν ο Σιμάνσκι πάτησε χαμηλά τον Πέδρο και ο διαιτητής έδειξε, μετά την εξέταση του VAR, το σημείο του πέναλτι, με τον παίκτη που το κέρδισε να το εκτελεί κιόλας το 55′ και να κάνει το 0-1.