Την ευρύτερη νίκη της δικής της ιστορίας και γενικότερα των προκριματικών του EURO, πέτυχε το βράδυ του Σαββάτου η Γαλλία, καθώς ήταν αφηνιασμένη απέναντι στο Γιβραλτάρ των δέκα παικτών και το διέλυσε με το απίστευτο 14-0, λίγα 24ωρα πριν από το παιχνίδι με την Ελλάδα!

Οι Γάλλοι δεν έδειξαν κανένα έλεος στους… ερασιτέχνες αντιπάλους τους, σφυροκοπώντας τους για ενενήντα ολόκληρα λεπτά. Οι «τρικολόρ» ωστόσο είχαν τη συγκεκριμένη οδηγία. Να μην επαναπαυτούν και να γράψουν ευκαιρία.

Στο ημίχρονο, όταν το σκορ ήταν στο 7-0, ο Ντιντιέ Ντεσάν τόνισε στους ποδοσφαιριστές τους την ευκαιρία που είχαν μπροστά τους. Τους ανέφερε ότι το ρεκόρ ήταν στα δέκα γκολ και τους ζήτησε να το σπάσουν και να μη σταματήσουν.

«Το ρεκόρ είναι στα δέκα γκολ. Μπορείτε να το σπάσετε εάν θέλετε παιδιά. Μη σταματήσετε», φέρεται να είπε στους ποδοσφαιριστές του ο Ντεσάν. Οι «τρικολόρ» άκουσαν τη… διαταγή του προπονητή τους και έγραψαν ιστορία.