Ο Τάσος Δουβίκας πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Θέλτα και μάλιστα ήταν με αντίπαλο τη Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 0-2 εκείνη τη στιγμή και ενώ το ρολόι έδειχνε το 76ο λεπτό, αλλά οι Καταλανοί κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στη συνέχεια και να επικρατήσουν με 3-2.

Η ομάδα της Γαλικίας είχε καταφέρει να ανοίξει το σκορ στο 19ο λεπτό με την Λάρσεν και στο 76′ πίστεψε ότι θα φύγει από τη Βαρκελώνη με τη νίκη αφού ο Έλληνας φορ βγήκε απέναντι από τον Τερ Στέγκεν και τον νίκησε γράφοντας το 0-2.

Αυτό που ακολούθησε, όμως, δεν το περίμενε ούτε ο Δουβίκας ούτε κανείς άλλος… Ο Λεβαντόφσκι μείωσε σε 1-2 και στο 85′ σκόραρε ξανά για το 2-2, για να ακολουθήσει στο 89′ το γκολ του Κανσέλο για το 3-2, με τη Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη και να ανεβαίνει στην κορυφή, στο +1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.