Κυρώσεις από την πειθαρχική επιτροπή της FIFA πιθανώς να έχει η Ισπανία λόγω της συμπεριφοράς των παικτών της ολυμπιακής ομάδας ποδοσφαίρου μετά την ήττα με 1-0 από την Ονδούρα, που σήμανε και τον αποκλεισμό της από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Επτά παίκτες των «φούριας ρόχας» δέχτηκαν κίτρινη κάρτα, ενώ διαπληκτίστηκαν με αντιπάλους τους καθ’ οδόν για τα αποδυτήρια στο ημίχρονο και φέρονται να επιτέθηκαν φραστικά στον διαιτητή από τη Βενεζουέλα, Χουάν Σότο, όταν αρνήθηκε να καταλογίσει πέναλτι στα τελευταία λεπτά.

Η FIFA προβλέπει πρόστιμο σε περίπτωση που πέντε ή περισσότεροι παίκτες μίας ομάδας δεχτούν κίτρινη κάρτα, ενώ επιπλέον κυρώσεις προβλέπονται σε περίπτωση επίθεσης (φραστικής ή ακόμη περισσότερο σωματικής) ή άλλα σοβαρά πειθαρχικά παραπτώματα.

Πηγή: sport-fm.gr