Υλικά
«Είμαι πλήρης»: αυτό σημαίνει η λέξη «σπαργάω» από την οποία λέγεται ότι προέρχεται η λέξη «σπαράγγι» και η αλήθεια είναι το ριζότο με σπαράγγια, με καταγωγή από τον ιταλικό βορρά, είναι ένα πλήρες πιάτο από κάθε άποψη.
Οι Ιταλοί συνοδεύουν το πιάτο με αυγά ποσέ στην κορυφή του, αλλά αυτό είναι προαιρετικό, παρόλο που, όπως λέγεται, ο συνδυασμός αυγού με σπαράγγι και παρμεζάνα «απογειώνει» το γευστικό αποτέλεσμα.
Τα μυστικά για το τέλειο ριζότο είναι λίγα και καλά: αφήστε το ρύζι να μαγειρευτεί με τα σκληρά κοτσάνια του σπαραγγιού για μερικά λεπτά παραπάνω, προκειμένου το σπαράγγι να «ποτίσει» το ρύζι, ενώ το κρεμμύδι του πρέπει να σιγομαγειρευτεί σε πολύ χαμηλή φωτιά απλά για να μαραθεί, χωρίς να πάρει χρώμα ή να ροδίσει και πάντα χωριστά από το ρύζι.
Τέλος, εξίσου σημαντικό είναι και το αγουρέλαιο που προστίθεται στο τέλος.
Υλικά για 4 άτομα
600 γρ. σπαράγγια καθαρισμένα και κομμένα σε κομμάτια 1-1μιση εκ. ενώ κρατάμε μερικά (όχι κομμένα) για το γαρνίρισμα
2 κ.σ. βούτυρο
1 μέτριο κρεμμύδι
1 σκελίδα σκόρδο
1 ½ φλ. ρύζι
1/2 φλ. λευκό ξηρό κρασί
4 φλ. ζωμός κότας ή λαχανικών
50 γρ. τριμμένη παρμεζάνα
Άλλη μία κ.σ. βούτυρο
4 αυγά ποσέ
αγουρέλαιο
αλάτι και πιπέρι
Εκτέλεση