Μεγάλη νίκη με σκορ 2-1 πέτυχε η Ελβετία κόντρα στη Σερβία στο Παγκόσμιο Κύπελλο, και πλέον όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά για την πρόκριση στον 5ο Όμιλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Σέρβους, που μόλις στο 5ο λεπτό βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με κεφαλιά του Μίτροβιτς, μετά από ωραία σέντρα του Τάντιτς. Ωστόσο, οι Ελβετοί ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος και στο 52’ ισοφάρισαν με εξαιρετικό σουτ του Τσάκα, ενώ στο 58’ ο Σακίρι είχε μία απίστευτη έμπνευση, δοκιμάζοντας το πόδι του από πλάγια θέση, όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Στα τελευταία 20 λεπτά το παιχνίδι απέκτησε μία άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ, και τελικά τους Ελβετούς να το πετυχαίνουν στο 90’ με τον Σακίρι στην αντεπίθεση να παίρνει την μπάλα από το κέντρο και εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της σερβικής άμυνας να φτάνει μέχρι την εστία του Στοΐκοβιτς, δίνοντας τη νίκη στην Ελβετία. Με τη νίκη αυτή οι Ελβετοί έφτασαν τους 4 βαθμούς, όσους έχει και η Βραζιλία, ενώ η Σερβία ακολουθεί με 3 και η Κόστα Ρίκα δεν έχει ακόμα βαθμό. Στην τελευταία αγωνιστική η Ελβετία παίζει με την Κόστα Ρίκα και η Βραζιλία με τη Σερβία.