Απίθανη Ενωσίτικη ανατροπή! Με γκολ στο 87′ και στο 93′ η ΑΕΚ… έφερε τούμπα το ματς του Φαλήρου, κέρδισε 2-1 τον Ολυμπιακό, τον πέρασε στη βαθμολογία και πλέον είναι στο -2 από τον ΠΑΟΚ στη μάχη της πρωτιάς! Ναι αυτό είναι ντέρμπι. Ακόμα κι αν μιλάμε μόνο για τα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα. Ουδείς θα θυμάται τα πρώτα 80 λεπτά… Ενα ντέρμπι με δύο ομάδες που αποφάσισαν ότι δεν μπορούν να συμβιβαστούν με την ισοπαλία. Ενα ντέρμπι που είχε ανατροπή με γκολ στο 87′ και στο 93′! Ενα ντέρμπι που η ΑΕΚ το «έκλεψε» και πλέον είναι αυτή που κυνηγάει τον ΠΑΟΚ για τον τίτλο του πρωταθλητή. Η «Ενωση» κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα όχι μόνο ν’ αντιδράσει στο γκολ του Ανσαριφάρντ (80′) και να ισοφαρίσει με τον Τσιγκρίνσκι (87′) αλλά και να κυνηγήσει και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις και το βρήκε με την χρυσή αλλαγή. Ο Γιακουμάκης μπήκε στο 85′ ήταν μέσα στην φάση του γκολ της ισοφάρισης στο κόρνερ και φυσικά σκοράρει στο 93′ το γκολ που έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ η οποία την ανεβάζει στην δεύτερη θέση και την διατηρεί στο -2 από την κορυφή. ol1

Το πλάνο του Γκαρθία

Ηταν έκπληξη. Ο Οσκαρ Γκαρθία άφησε στον πάγκο τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος και έβαλε τον Μιραλάς στην κορυφή δίνοντας ρόλο 10αριού στον Οφόε και τους Φορτούνη και Πάρντο να παίζουν στις πτέρυγες. Ανακάτεψε την 11αδα στο τέλος με τον Ανσαριφάρντ να μπαίνει στο ματς και να κάνει πιο ορθολογικό πλάνο με 4-2-3-1 και τον Φορτούνη σε θέση 10… Του βγήκε μιας και ο Ολυμπιακός σκόραρε αλλά στο τέλος έχασε το ματς…

Το πλάνο του Χιμένεθ

Ήταν έκπληξη. Και η επιλογή του 4-2-3-1 (αντί του 3-5-2) και η απόφαση να μείνει ο Λιβάγια στον πάγκο. Η ΑΕΚ είχε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο και όταν τα έπαιξε όλα για όλα (και με Γιακουμάκη μέσα) βρήκε τα γκολ που της έδωσαν τη νίκη

Φάουλ, φάουλ και πάλι φάουλ…

Αν κάποιοι πίστευαν πως το πρώτο ματς Κυπέλλου ήταν κακό μάλλον δεν μπορούσαν να φανταστούν πως ο εχθρός του κακού είναι το χειρότερο! Ολυμπιακός και ΑΕΚ σ’ ένα ρεσιτάλ κλωτσοπατινάδας πρόλαβαν να κάνουν 32 φάουλ στα πρώτα 45 λεπτά (15-17) και να τελειώσουν ένα ημίχρονο με μόνο δύο καλές φάσεις. ol2 Και τις δύο τις είχε ο ίδιος παίκτης (Φελίπε Πάρντο) και στις δύο υπήρχε πρωταγωνιστής (Τσιντώτας). Στο 25′ ο Κολομβιανός έκανε το σουτ με το δεξί κι έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκίπερ της ΑΕΚ και στο 40′ με το αριστερό αυτή την φορά μετά το κακό διώξιμο του Μπακάκη ο τερματοφύλακας της «Ενωσης» απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Όλα άλλαξαν στο 80′

Τίποτα δεν έδειχνε ότι μπορούσε ν’ αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Ναι μεν η ΑΕΚ έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 69′ όταν ο Μασούντ έκανε την κεφαλιά αλλά ο Σισέ έδιωξε πάνω στην γραμμή αλλά στα 35 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν και η μοναδική φάση που είδαμε! Όμως όλα άλλαξαν με την είδοσο του Μάριν. Ο Γερμανός πήγε να σκοράρει στο 80′ αλλά ο Τσιντώντας έδιωξε σε κόρνερ κι από το κόρνερ ο Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ… Ο Χιμένεθ αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα. Εριξε και τον Γιακουμάκη στον αγωνιστικό χώρο κι από την στιγμή που ο Φορτούνης δεν τελείωσε την φάση στο 85′ (έφυγε μόνος του από το κέντρο) η ΑΕΚ τον τιμώρησε. Στο 87′ ο Τσιγκρίνσκι εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία στην άμυνα του Ολυμπιακού και μ’ ένα ξερό σουτ ισοφάρισε το ματς. Ο Ολυμπιακός ανοίχτηκε ψάχνοντας τη νίκη στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων που έδωσε ο Παπαπέτρου και η ΑΕΚ με μία αντεπίθεση για σεμινάριο πέτυχε το 1-2 με τον Γκάλο να βγάζει την σέντρα στον Γιακουμάκη. MVP: Γιακουμάκης. Μπήκε στο 85′ ήταν μέσα στη φάση του πρώτου γκολ μετά το κόρνερ και σκοράρει στο 93′ για να χαρίσει ένα σπουδαίο διπλό στην ΑΕΚ. Αδύναμος κρίκος: Φορτούνης. Η ενέργεια που κάνει στο 85′ ουσιαστικά κρίνει και το παιχνίδι. Ο Ελληνας μέσος βγήκε μόνος από το κέντρο αλλά αποφάσισε να κάνει μια χαλαρή λόμπα και να χαρίσει την μπάλα. Στην επόμενη φάση η ΑΕΚ ισοφάρισε. ol3 Στο ύψος του: Τσιντώτας. Εχει κάνει τρεις σπουδαίες επεμβάσεις. Τις δύο στο πρώτο ημίχρονο στα σουτ του Πάρντο και στο δεύτερο στο εξαιρετικό πλασέ του Μάριν. Δεν μπορούσε ν’ αντιδράσει στο γκολ του Ανσαριφάρντ. Η γκάφα: Η κίνηση του Φορτούνη στο 85′. Ο Ελληνας μέσος βγήκε μόνος του απέναντι στον Τσιντώτα αλλά αποφάσισε να τελειώσει την φάση από τα 25 μέτρα με χαλαρή λόμπα. Το στραγάλι: Σφύριξε πάρα πολλά φάουλ σε όλο το παιχνίδι και προσπάθησε να κρατήσει τις ισορροπίες χωρίς να δείχνει κάρτες. Ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για την φάση του Μποτία με τον Βράνιες στο 17′ για πέναλτι (ο αμυντικός της ΑΕΚ κρατάει τον αρχηγό του Ολυμπιακού) ενώ ο Ισπανός αμυντικός διαμαρτυρήθηκε και για επιθετικό φάουλ στο γκολ του Γιακουμάκη. Στις διαμαρτυρίες πήρε και κόκκινη κάρτα ο αρχηγός του Ολυμπιακού. Το ταμείο του gazzetta.gr: Σ’ ένα πολύ κακό παιχνίδι για 80 λεπτά είδαμε ένα απίστευτο ματς για τα επόμενα 15 λεπτά (ήταν 5 αυτών των καθυστερήσεων). Ο Ολυμπιακός έδειχνε να παίρνει τη νίκη με το γκολ του Ανσαριφάρντ αλλά η ΑΕΚ με μία σπουδαία ανατροπή πήρε το «διπλό» και είναι αυτή που μένει πιο… ζωντανή στο κυνήγι του πρωταθλήματος. Οι συνθέσεις: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Οσκαρ Γκαρθία): Προτό, Ομάρ, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ (71′ Ταχτσίδης), Οφόε (58′ Ανσαριφάρντ), Φορτούνης, Πάρντο (79′ Μάριν), Μιραλάς ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Σιμόες, Κονέ (72′ Γαλανόπουλος), Μπακασέτας (85′ Γιακουμάκης), Μασούντ, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο (62′ Λιβάγια) Πηγή: gazzetta.gr