Την πρώτη του νίκη σε δέκα παιχνίδια κόντρα στον ΠΑΣ πανηγύρισε ο Πλατανιάς. Οι Κρητικοί επικράτησαν 1-0 στα Περιβόλια κι απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Χρυσός σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου ήταν ο Αποστολόπουλος, που βρήκε δίχτυα στο 49ο λεπτό ύστερα από ασίστ του Γουνδουλάκη. Οι Χανιώτες θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα τέρματα όμως ο Περιστερίδης κράτησε ζωντανό για την πρόκριση των «Άγιαξ της Ηπείρου». Την ερχόμενη Τετάρτη (01/02) ο επαναληπτικός των δύο ομάδων στους Ζωσιμάδες. Το ματς: Με το σταγονόμετρο έβγαιναν οι ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο στα Περιβόλια. Παρότι ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αρκετά καλός και οι δύο ομάδες έπαιξαν σχετικά ελεύθερα τους έλειψε η τελική προσπάθεια και οι δύο τερματοφύλακες δεν είχαν ιδιαίτερη δουλειά. Όσον αφορά την εικόνα του ματς, ο Πλατανιάς είχε την κατοχή και ο ΠΑΣ έψαχνε τις αντεπιθέσεις. Σταδιακά, οι φιλοξενούμενοι πήραν την μπάλα στα πόδια τους αλλά ούτε αυτοί κατάφεραν να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα του Κοκκαλά, που δεν ενοχλήθηκε καθόλου παρά την πίεση. Μάλιστα, οι Γιαννιώτες στάθηκαν τυχεροί στο 38ο λεπτό όταν η ωραία προσπάθεια και το σουτ του Σίγκνεβιτς σταμάτησε στο δοκάρι του Περιστερίδη. Το ημίχρονο έκλεισε με την μπάλα να παίζεται στον χώρο του κέντρου και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα. Ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου στο δεύτερο 45λεπτο. Οι Χανιώτες βρήκαν δίχτυα στην πρώτη τους φάση με τον Αποστολόπουλο να βγαίνει απέναντι στον Περιστερίδη ύστερα από υπέροχη μπαλιά του Γουνδουλάκη και να κάνει με ψύχραιμο πλασέ το 1-0 στο 49’. Ο ΠΑΣ στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο. Ο Πλατανιάς δεν προβληματίστηκε καθόλου και οι αμυντικοί του εξουδετέρωναν με επιτυχία κάθε γέμισμα προς την περιοχή του Κοκκαλά. Στο τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι άγγιξαν σε πολλές περιπτώσεις το δεύτερο γκολ. Η ομάδα του Πετράκη είχε «μείνει» από ανάσες και δέχτηκε πολλές φάσεις στην κόντρα, όμως ο Περιστερίδης όσες φορές χρειάστηκε κράτησε όρθια την ομάδα του ενόψει του επαναληπτικού στους Ζωσιμάδες. Πηγή: sport-fm.gr