Στις 22 Ιουνίου του 1977, πέντε χρόνια μετά το μοναδικό τους ραντεβού σε τελικό κυπέλλου, ο Παναθηναϊκός και ο ΠΑΟΚ διεκδίκησαν το τρόπαιο. Το ματς ήταν τόσο θεαματικό, όσο και επεισοδιακό και έγινε στο στάδιο «Καραϊσκάκης», δηλαδή στο ίδιο γήπεδο που οι δύο φιναλίστ είχαν συναντηθεί το 1972, όπου ο ΠΑΟΚ είχε θριαμβεύσει κατακτώντας το πρώτο του τρόπαιο. Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο «Δικέφαλος του Βορρά» κυριαρχούσε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Κούδα. Ωστόσο οι προσπάθειες των παικτών του Μπίλι Μπίγκαμ δεν κατάφεραν να μετουσιωθούν σε γκολ, καθώς ο Βασίλης Κωνσταντίνου σταματούσε τα σουτ των Γκουερίνο, Σαράφη, Αναστασιάδη και Δαμανάκη. Ενώ μια κεφαλιά του Γκουερίνο στο 12΄ σταμάτησε στο δοκάρι. Αν και οι Θεσσαλονικείς δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Στο 29΄ ο Παπαδημητρίου με σουτ νίκησε την άμυνα του ΠΑΟΚ. Λίγο πριν τη λήξη του α΄ ημιχρόνου ο Τερζανίδης μετά από ασίστ του Δαμανάκη με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ έφτασε στην ισοφάριση. Στο 64΄ ο διαιτητής Πλατόπουλος έδειξε κόκκινη κάρτα στον Γούναρη για επικίνδυνο τάκλιν στον Αλβάρεζ. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την απόφαση της διαιτησίας και ο αγώνας διακόπηκε για τρία λεπτά, ενώ χρειάστηκε να επέμβουν αστυνομικοί για να ηρεμήσουν τα πνεύματα στον αγωνιστικό χώρο. Λίγα λεπτά πριν το τέλος, στο 83΄ο Βακάλης νίκησε με δυνατό σουτ τον Μηλίνη και διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ διαμαρτυρόμενοι για τη διαιτησία του αγώνα αρνήθηκαν να παραλάβουν τα μετάλλιά τους με αποτέλεσμα να δεχθούν τιμωρία μίας αγωνιστικής την επόμενη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός με την κατάκτηση του Κυπέλλου έφτασε στο νταμπλ καθώς λίγες μέρες αργότερα κατέκτησε και το πρωτάθλημα. Τετάρτη 22 Ιουνίου 1977 Στάδιο Καραϊσκάκη ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΟΚ: 2-1 (1-1) 35ος τελικός Κυπέλλου Ελλάδας Σκόρερς: 29′ Παπαδημητρίου, 43′ Τερζανίδης, 83′ Βακάλης ΠANAΘHNAΪKOΣ (Γκόρσκι): Kωνσταvτίνoυ – Δημητρίου, Κίζας, Καψής, Στεφανάκης, Βακάλης, Λιβαθηνός, Δομάζος, Παπαδημητρίου, Αντωνιάδης, Αλβαρέζ ΠΑΟΚ (Μπίγκαμ): Μιλήνης – Γούναρης, Αποστολίδης, Πέλλιος, Ιωσηφίδης, Τερζανίδης, Σαράφης, Κούδας, Αναστασιάδης, Δαμανάκης, Γκουερίνο Διαιτητής: Πλατόπουλος ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ