Την ήττα με 84-77 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Φενέρ στην Κωνσταντινούπολη.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλά στο ματς, αφού προηγήθηκαν με 2-8 στο 2′ και γενικά με τους Χάρισον και Ζαν Σαρλ να εκτελούν κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +5 (22-27), έχοντας 7/11 τρίποντα! Επιθετικά τα πράγματα πήγαιναν καλά, επομένως, αλλά όχι και αμυντικά.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε προβλήματα και η Φενέρ τα εκμεταλλεύτηκε με Βέσελι και Μπράουν, ανατρέποντας το σκορ και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας αυτή το προβάδισμα (45-41).

Οταν επέστρεψαν στο παρκέ οι δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι ήταν όσο συγκεντρωμένοι έπρεπε, ενώ ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα. Έτσι, οι Τούρκοι άρχισαν να ξεφεύγουν με μεγαλύτερη διαφορά (59-46 στο 26′), βάζοντας πολύ δύσκολα στους Πειραιώτες.

Στο τελευταίο 10λεπτο, πάντως, η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να μειώσει ακόμη και στον πόντο (75-74 στο 38′), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Πιέρ πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους για τη Φενέρ, οδηγώντας τη στη νίκη και υποχρώνοντας τον Ολυμπιακό στην 8η ήττα του σε 15 αγώνες στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 45-41, 66-54, 84-77