Η ΑΕΚ έκανε το 2-0 επί της Βόννης και πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Basketball Champions League.

Την προηγούμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ η Ένωση είχε πάρει την πρώτη νίκη επί των Γερμανών και είχε κάνει το πρώτο βήμα προς τους προημιτελικούς της διοργάνωσης. Τώρα, στην έδρα της Βόννης, οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν ξανά και με συνολικό σκορ 2-0 πήραν το «εισιτήριο» για τους «8».

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν από την αρχή κοντά στο σκορ και με τους Σλότερ και Γιάνκοβιτς να δίνουν λύσεις έκλεισε το πρώτο 10λεπτο στο -1 (24-23). Στο δεύτερο η ΑΕΚ πέρασε και μπροστά (36-39 στο 16′) αλλά βρέθηκε στο -4 με το τέλος του ημιχρόνου (49-45).

Η Βόννη πατούσε καλύτερα και έφτασε να προηγείται με δέκα πόντους στην τρίτη περίοδο (55-45 στο 22′), αλλά οι Λάνγκφορντ και Γκίκας… βγήκαν μπροστά στη συνέχεια και έχοντας και τη συμπαράσταση του Σλότερ άλλαξαν τα δεδομένα, βάζοντας ξανά την Ένωση μπροστά στο σκορ (70-73 στο 34′).

Από εκεί και πέρα, με τους Λάνγκφορντ και Γιάνκοβιτς να διατηρούν την ψυχραιμία τους, οι κιτρινόμαυροι έμειναν μπροστά ως το τέλος και τελικά νίκησαν με 86-90 και προκρίθηκαν στην 8άδα του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 49-45, 66-62, 86-90.