Με τον Σον Κιλπάτρικ να πραγματοποιεί το καλύτερο δυνατό ντεμπούτο με τα «πράσινα» και να αφήνει πολλές υποσχέσεις, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εύκολα της Κύμης εκτός έδρας με 87-62 και διατήρησε το αήττητο (12/12) στην Basket League.

Μπορεί να μετρούσε μόνο μία προπόνηση με τον Παναθηναϊκό, μπορεί να είχε να παίξει μπάσκετ περίπου επτά μήνες, αλλά ο Σον Κιλπάτρικ έδειξε πιο… έτοιμος από ποτέ! Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετικός στο πρώτο του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει στο σκοράρισμα της ομάδας.

Άλλωστε με το… που πάτησε στο παρκέ έδειξε έτοιμος να πάρει προσπάθειες! Μπορεί να ξεκίνησε με 0/2 τρίποντα, αλλά η συνέχεια ήταν… όλη δική του με αποτέλεσμα να τελειώσει το ματς έχοντας 20 πόντους με 3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και ένα λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής. Εκτός ματς είχε μείνει ο Νικ Καλάθης λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, αλλά δεν τίθεται θέμα συμμετοχής του στο ματς με την Ζάλγκιρις. Οι «πράσινοι» δεν είχαν ούτε τον Θανάση Αντετοκούνμπο, όπως και τον Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος ωστόσο έχει μείνει εκτός ρόστερ για την Basket League.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το ματς. Για την ακρίβεια ήταν πολύ… νωθρός και άχρωμος, χωρίς να είχε να δείξει «κάτι» στην επίθεση. Οι ψηλοί των «πρασίνων» είχαν χάσει ρυθμό από τα συνεχόμενα φάουλ και η Κύμη μπόρεσε να μείνει στο ματς (12-12 στο 6′) μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου. Σε αυτό το διάστημα ο Σον Κιλπάτρικ έμοιαζε λίγο να ήταν σαν… ψάρι έξω από τα νερά του, αφού προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του στα νέα δεδομένα που του παρουσιάστηκαν. Ξεκίνησε με 0/2 τρίποντα αλλά η συνέχεια έμελλε να ήταν τελείως διαφορετική. Τόσο για εκείνον, όσο και για την ομάδα του η οποία είχε 5/16 εντός παιδιάς. Η Κύμη όσο μπορούσε ακολουθούσε το «τριφύλλι» (18-19) το δεκάλεπτο, αλλά στην δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» και ο Κιλπάτρικ άρχισαν να πατάνε το πόδι στο γκάζι.

Ο Αμερικανός δεν το… πολυσκεφτόταν όταν έπαιρνε τη μπάλα στα χέρια και αμέσως «εκτελούσε», είτε με τζαμπ σουτ από την περιφέρεια, είτε με ντράιβ έχοντας εξαιρετικό το πρώτο βήμα. Αποτέλεσμα; Ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί με 10 πόντους διαφορά (20-30) στο 15′ και παρά την προσπάθεια που έκαναν οι γηπεδούχοι με τους Σαγκς, Χόρτον και Ουάσινγκτον (33-26 στο 17′) εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο +11 (35-46) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Σον Κιλπάτρικ είχε αγωνιστεί 11:39 στο πρώτο ημίχρονο και είχε 14 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο! Δηλαδή μετά τα 0/2 στο ξεκίνημα του ματς, μέτρησε 5/6 σουτ μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό του αγώνα. Συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε 13/23 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 11/12 βολές, 20 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα και 4 λάθη, ενώ οι γηπεδούχοι 8/14 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 10/14 βολές, 19 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 9 λάθη!

Το…. βιολί του Κιλπάτρικ συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο αφού είχε καταφέρει να φτάσει στους 20 πόντους με 7/10 εντός παιδιάς, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και για… κερασάκι στην τούρτα μια εντυπωσιακή ασίστ στον Ματ Λοτζέσκι. Σε εκείνο το διάστημα ήταν εξαιρετικός και ο Ίαν Βουγιούκας με 6 πόντους, 3/3 δίποντα και 2 ασίστ. Κάπως έτσι η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 28 πόντους με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (45-73) με αποτέλεσμα να… πέσουν πρόωρα και οι τίτλοι τέλους του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-46, 45-73, 62-87

Πηγή: gazzetta.gr