Ίδρωσε, αλλά τελικά η ΑΕΚ κατάφερε να… αποδράσει από το κατάμεστο κλειστό «Τάσος Καμπούρης», καθώς επικράτησε με 79-77 της Κύμης, για την 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στην Α1.

Το τρίποντο του ΜακΦέιντεν στο τέλος του αγώνα δεν βρήκε στόχο για την Ένωση, η οποία χάρη στα μεγάλα σουτ του Γκριν, αλλά και στην αστοχία των παικτών της Κύμης, στο τέλος, κυρίως από τη γραμμή του φάουλ, έφτασε στην 7η νίκη της στο πρωτάθλημα. Με 19 πόντους και 7 κερδισμένα φάουλ ο Μάνι Χάρις ήταν ξανά ο κορυφαίος των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 60-56, 77-79

«Άρρωστος» Άρης, δεν βρίσκει γιατρειά

Την 7η νίκη του στην Α1 την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου, περνώντας νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη, με 72-86 απέναντι στον Άρη. Οι «κίτρινοι» γνώρισαν την 8η ήττα τους στο πρωτάθλημα, ενώ δεν φαίνεται να βρίσκουν γιατρειά στο τεράστια προβλήματα που έχουν.

Επίσης, οι οπαδοί ξέσπασαν κατά του Νίκου Λάσκαρη, με υβριστικά συνθήματα κατά του ιδιοκτήτη της ΚΑΕ. Από το γήπεδο αποχώρησε ο Μάνος Λάσκαρης μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες και αντικείμενα εις βάρος του…

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 34-48, 53-68, 72-86

Με 100άρα ο Φάρος τον ΠΑΟΚ

Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή του αυτήν τη σεζόν, ο ΓΣΛ Φάρος έριξε στο… καναβάτσο τον ΠΑΟΚ, 101-89, στη Λάρισα. Ο Σάφτενααρ άγγιξε το triple double με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ήταν ο καλύτερος παίκτης του παρκέ.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για 36 λεπτά, αλλά οι Θεσσαλοί έτρεξαν ένα σερί 12-0 (από το 87-85 στο 99-85) και ο «δικέφαλος» του Βορρά συμβιβάστηκε με μία 5η ήττα στο πρωτάθλημα. Παράλληλα, αυτή ήταν η 5η νίκη για τους παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 49-49, 73-75, 101-89

Ζευγάρωσε τις νίκες του ο Πανιώνιος

Τη δεύτερη νίκη του, η οποία τον κρατά «ζωντανό» στο κυνήγι της παραμονής, πέτυχε ο Πανιώνιος, με 96-64 επί του Ρεθύμνου. Ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς είχε σημειώσει 21 πόντους με 5/8 τρίποντα μέχρι το 24ο λεπτό και ήταν κυρίως χάρη σε αυτόν που οι «κυανέρυθροι» συνέτριψαν την ομάδα της Κρήτης. Οι Νεοσμηρνιώτες πήραν ένα ματς… δίχως αύριο, ενώ οι Κρήτες, που είχαν νικήσει τον Άρη εκτός έδρας την περασμένη εβδομάδα, μετρούν 7 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 53-34, 76-48, 96-64

Πειστική εμφάνιση για τα Τρίκαλα

Τα Τρίκαλα πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους και πρώτη από όταν ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Φώτης Τακιανός, επικρατώντας με 71-59, του Κοροίβου Αμαλιάδας. Με τέσσερις παίκτες να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων (Τέγιτς 17, Τέιμς 13, Τζόουνς 12, Λούντζης 10), η ομάδα της Θεσσαλίας επέβαλε τον ρυθμό της από το πρώτο λεπτό, κάνοντας επίδειξη δύναμης για το υπόλοιπο και μέχρι τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 41-20, 56-43, 71-59