Στα κρίσιμα σημεία, εκεί όπου θα μπορούσε να κρατήσει την τύχη στα χέρια του για το «διπλό» στην Πόλη, ο Παναθηναϊκός έχασε κρίσιμα ριμπάουντ στο τελευταίο λεπτό με αποτέλεσμα να πετάξει μια μεγάλη ευκαιρία! Όχι ότι η νέα ήττα από τη Φενέρμπαχτσε (σ.σ. η 7η σερί στην Τουρκία) είναι ικανή να του στερήσει το πλεονέκτημα της έδρας. Απλούστατα θα μπορούσε να νιώσει πολύ πιο άνετος εν όψει της συνέχειας και του μεγάλου ματς με την ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ. Το μελανό σημείο είναι ότι δεν μπόρεσε να διατηρήσει το +2 από το παιχνίδι του α’ γύρου, όπερ και σημαίνει ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας η Φενέρ θα έχει το πάνω χέρι. Σίγουρα το ματς δεν προσφέρεται ούτε για θέαμα κι ούτε πρόκειται να μνημονευτεί για πολύ καιρό ακόμα. Οι δυνατές άμυνες και οι σκληρές μονομαχίες ήταν εκείνες που κυριάρχησαν, την ώρα που οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ αναλώθηκαν σε πολλά περιφερειακά σουτ, ενώ πλήρωσαν και την κακή τέταρτη περίοδο, όταν και σημείωσαν μόλις 12 πόντους.  ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Ουσιαστικά το σημείο που έκρινε το ματς ήταν το επιθετικό ριμπάουντ του Βέσελι στα 50” πριν από το τέλος και ύστερα από χαμένο τρίποντο του Ντίξον. Η Φενέρ βρήκε 14 «φρέσκα» δευτερόλεπτα και ο Ουοναμέικερ και προσωπική προσπάθεια έδωσε αέρα τριών πόντων (63-60) στην ομάδα του. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Παναθηναϊκός εγκλωβίστηκε από την καλή άμυνα της τουρκικής ομάδας και ο Ρίβερς επιχείρησε ένα «σκοτωμένο» τρίποντο στα 17”. Έκτοτε οι «πράσινοι» δεν κράτησαν ούτε την διαφορά, με τον Σίνγκλετον να ήταν ο καλύτερος παίκτης (14π., 12ρ.) και τον Καλάθη (13π., 7ασ.) να ακολουθεί. Βέβαια υπήρχαν και στιγμές που τα σφυρίγματα θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά και μάλιστα σε δύο περιπτώσεις (σε γκολ φάουλ του Καλάθη που δεν δόθηκε και σε φάουλ του Βέσελι στον Παππά που επίσης δεν δόθηκε) όπου ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να κάνει την αντεπίθεσή του. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» βελτίωσαν αισθητά την άμυνά του και δη την περιφερειακή, αφού Ντένμον και Καλάθης περιόρισαν αισθητά την δημιουργία της Φενέρ με φοβερή πίεση πάνω στην μπάλα. Χάρη στην καλή του άμυνα μπόρεσε και έβρισκε ρυθμό στην επίθεση «διαβάζοντας» καλά τους αντιπάλους τους. Ο Σίνγκλετον συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στο ημίχρονο, ο Ρίβερς άρχισε να παίρνει τα πάνω του με αποτέλεσμα να προηγηθεί ο Παναθηναϊκός με 47-43 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κρατήσει τις ισορροπίες στο πρώτο ημίχρονο και να μην αφήσει τη Φενέρμπαχτσε να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς. Δεν άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα να του ξεφύγει το ματς, αν και το παιχνίδι των «πρασίνων» ήταν αρκετά μονοδιάστατο με πολλά σουτ από την περιφέρεια και καθόλου παιχνίδι στο low post. Αντίθετα, ο Τόμπσον αποτέλεσε τον μεγάλο «πονοκέφαλο» του Πασκουάλ, αφού πήρε πολλές μπάλες στο «ζωγραφιστό» και τελείωσε πέντε φάσεις με τον ίδιο τρόπο φτάνοντας νωρίς-νωρίς τους 10 πόντους με 5/5 δίποντα. Συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» είχαν επιχειρήσει 17 τρίποντα (6/17) και έξι λιγότερα δίποντα (5/11), δείγμα του τρόπου που επέλεγε να επιτεθεί. Κάτι που φάνηκε και από την χαμηλή δημιουργία με μόλις έξι ασίστ. Ο Κρις Σίνγκλετον ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και με εννέα πόντους έφερε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 20-18. Την ίδια ώρα, ο Ντένμον είχε σταματήσει την δημιουργία του Σλούκα και η Φενέρ προσπαθούσε με προσωπικές ενέργειες να πάρει τα ηνία του αγώνα. Και τα κατάφερε. Αρχικά πραγματοποίησε ένα 8-0 και πήρε προβάδισμα με 26-20 ωστόσο ο Λεκαβίτσιους με δύο καλές ενέργειες έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό μέσα στο ματς.ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Στα άσχημα του Παναθηναϊκού στο πρώτο μισό του αγώνα το κακό βράδυ στο οποίο βρέθηκε ο Γκιστ (0/2 σουτ, 0/2 βολές) ενώ επιπόλαιες ήταν και οι προσπάθειες που πήρε ο Παππάς. Η Φενέρ με ένα μίνι-ξέσπασμα στο τέλος μπόρεσε να προηγηθεί με 35-30 στο ημίχρονο, έχοντας πραγματοποιήσει στο δεκάλεπτο ένα επιμέρους 17-10! Αν μη τι άλλο το πρόβλημα του Παναθηναϊκού ήταν επιθετικό σε αυτό το διάστημα, με τις επιλογές να ήταν από μέτριες έως κακές και τον Ρίβερς να συνεχίζει σε χαμηλές πτήσεις έχοντας 0/3 τρίποντα. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, δύο φοβερές τάπες! Το μπλοκ του Βέσελι στον Αντετοκούνμπο, αλλά και η… εκδίκηση που πήρε ο Βουγιούκας για τον συμπαίκτη σταματώντας εντυπωσιακά τον Τσέχο σέντερ. Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-30, 47-50, 67-62 ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣΠηγή: gazzetta.gr