Η Αραράτ από την Αρμενία θα είναι τελικά η αντίπαλος του Άρη στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League αφού έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έληξε 2-2 στην κανονική διάρκεια και 4-4 στην παράταση, νίκησε με 4-2 την Εγνατία στα πέναλτι και την απέκλεισε.

Το 1-1 του πρώτου αγώνα, στην Αρμενία, άφηνε τα πάντα ανοιχτά, με τους Αλβανούς να είναι μπροστά με 2-1 στη ρεβάνς στην έδρα τους, πριν δεχθούν την ισοφάριση από τον Καστανιέρα στο 56′. Έτσι, το σκορ έγινε 2-2 και δεν άλλαξε ως το τέλος της κανονικής διάρκειας, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί, η Εγνατία έκανε το 3-2 στο 108′ με τον Ντουαμένα αλλά στο 110′ ο Γένε έγραψε το 3-4 και στο 113′ ο Μπουένο έκανε το 3-4. Παρ’ όλα αυτά, στο 124′ οι Αλβανοί ισοφάρισαν 4-4 και έστειλαν το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι, όπου η Αραράτ ήταν πιο ψύχραιμη, επικράτησε με 4-2, προκρίθηκε και έκλεισε διπλό ραντεβού (27 Ιουλίου και 3 Αυγούστου) με τον Άρη.