Με τους Ταβάρες και Ροντρίγκεθ να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε τη Μπαρτσελόνα με 78-66 στον ισπανικό εμφύλιο και θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον μεγάλο τελικό της Euroleague την Κυριακή (21/5), με την ελληνική ομάδα να στοχεύει στο 4ο ευρωπαϊκό τρόπαιό της ιστορίας της.

Οι Μαδριλένοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς, όπως δείχνει και το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 10-3 στο τρίλεπτο, αλλά οι Καταλανοί δεν πτοήθηκαν και με σερί 9-0 προσπέρασαν με 12-10, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 18-18 και με τη Μπάρτσα να έχει σκοράρει με… 6 τρίποντα (6/10)!

Θετικό, αν μη τι άλλο, αλλά δεν ήταν αρκετό. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπρεπε να βρει κι άλλους τρόπους για να βάλει τη μπάλα στο καλάθι και τους βρήκε, αφού η στατιστική κατέγραψε 7/10 δίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους Μπλαουγκράνα μπροστά με +6 (42-36).

Η Μπαρτσελόνα έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, αφού βρέθηκε να προηγείται με 47-39 στο 24′, αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντεπίθεση της Ρεάλ και ήταν εντυπωσιακή: Σερί 15-0 και το 47-39 έγινε 47-54! Και από εκεί και πέρα ανέλαβε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ, με τους Μαδριλένους να ξεφεύγουν με +7 (60-67) και τελικά να παίρνουν τη νίκη με +12 (66-78) και να κλείνουν ραντεβού με τον Ολυμπιακό στον μεγάλο τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-36, 55-58, 66-78