Ιστορικές στιγμές ζει η Νάπολι η οποία πήρε την ισοπαλία που ήθελε κόντρα στην Ουντινέζε (1-1) και εξασφάλισε και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος της Serie A, ανεβαίνοντας στην κορυφή της Ιταλίας για 3η φορά στην ιστορία της και για πρώτη μετά το 1990, όταν είχε για ηγέτη τον Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, η οποία είχε τη συμπαράσταση περισσότερων από 10.000 οπαδών της που ταξίδεψαν ως το Ούντινε, ήθελε ένα βαθμό για να κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο αλλά στο 13ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά το ωραίο τελείωμα του Λόβριτς εντός περιοχής (1-0).

Οι Ναπολιτάνοι δεν ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο και δεν μπορούσαν να απειλήσουν παρά το γεγονός ότι είχαν κατοχή μπάλας, για να έρθει τελικά η πολυπόθητη ισοφάριση νωρίς στο β’ μέρος: Στο 52′ ο Ελμάς εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και τελικά ο Οσιμέν με πλασέ εντός περιοχής έγραψε το 1-1 που έμεινε ως το τέλος, με τη Νάπολι να στέφεται πρωταθλήτρια και τους οπαδούς της να ξεχύνονται στους δρόμους πανηγυρίζοντας σε έξαλλη κατάσταση!