Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την Αναντολού Εφές στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague με στόχο τη νίκη για λόγους γοήτρου αλλά τελικά ηττήθηκε με 82-87 και παραμένει πολύ χαμηλά και συγκεκριμένα στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Το παιχνίδι άρχισε με τον Πονίτκα να είναι ο πιο «ζεστός» από τους πράσινους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 11-8 στα πρώτα λεπτά, αλλά οι Τούρκοι στη συνέχεια προσπέρασαν με μπροστάρηδες τούς Ζίζιτς και Μπομπουά. Όπως και να έχει, πάντως, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Γουίλιαμς να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι της πρώτης περιόδου, η οποία έκλεισε με το σκορ στο 18-21.

Από εκεί και πέρα, με τους Γκριγκόνις και Μαντζούκα να ευστοχούν σε τρίποντα ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 27-23 και με 32-25 στη συνέχεια, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά και πάλι η Εφές είχε απαντήσεις και με πρωταγωνιστές τους Ζίζιτς και Κλάιμπερν κατάφερε με επιμέρους σκορ 2-11 να περάσει ξανά μπροστά (34-36), κλείνοντας το ημίχρονο στο +3 (40-43) παίρνοντας πόντους από τους Λάρκιν και Πλάις στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Στα πρώτα της τρίτης περιόδου, πάντως, τη σκυτάλη πήραν οι Κλάιμπερν και Μπράιαντ στέλνοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο +9 (40-49) για πρώτη φορά, με τη διαφορά να ανεβαίνει κι άλλο στη συνέχεια (43-54 και 45-56), πριν απαντήσει ο Λι για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πλησίασε στο -2 (54-56). Και πάλι, όμως, οι Τούρκοι βρήκαν τον τρόπο για να κάνουν ένα σερί 8-0 και να μπουν στην τελευταία περίοδο έχοντας προβάδισμα 10 πόντων (54-64).

Οι πράσινοι έπρεπε να αντιδράσουν άμεσα ώστε να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης αλλά πλην του Γκριγκόνις δεν ήταν κανείς άλλος αξιόπιστος επιθετικά, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να διατηρούν το προβάδισμα, αντέχοντας και στην ύστατη προσπάθεια του Παναθηναϊκού για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όταν μείωσε σε 69-77 στο 36′. Στο τελευταίο 4λεπτο οι Τούρκοι διαχειρίστηκαν όπως έπρεπε την κατάσταση και κατάφεραν τελικά να φύγουν από το ΟΑΚΑ με τη νίκη (82-87).

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-43, 54-64, 82-87