Οι Μιλγουόκι Μπακς πανηγύρισαν τη 16η τους νίκη στη σειρά καθώς επιβλήθηκαν με 139-117 των Ορλάντο Μάτζικ στο «Fiserv Forum» και με ρεκόρ 45-17 συνεχίζουν όχι μόνο στην κορυφή της Ανατολής, αλλά ολόκληρου του NBA.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για ακόμη μια φορά ήταν εντυπωσιακός. Ο «Greek Freak» σημείωσε 31 πόντους σε 28 λεπτά συμμετοχής (10/14 σουτ, 3/4 τρίποντα, 8/10 ελεύθερες βολές). Επίσης μάζεψε επτά ριμπάουντ, μοίρασε έξι ασίστ, ενώ είχε κι ένα μπλοκ. Η καταπληκτική εμφάνιση του άσου των Μπακς προκάλεσε διπλή χαρά στους οπαδούς της ομάδας του καθώς λίγο πριν το τζάμπολ έγινε γνωστό πως μέσω του ιδρύματός του θα δωρίσει ένα εκατομμύριο δολάρια οργανισμούς ψυχικής υγείας στο Μιλγουόκι.

Στο πλάι του στάθηκαν επάξια οι Τζρου Χόλιντεϊ (23 π.), Μπρουκ Λόπεζ (18 π.), Τζο Ινγκλς (16 π.), Έι Τζέι Γκριν (12 π.), Γκρέισον Άλεν (12 π.) και Πατ Κόνατον (10 π.).

Τα «ελάφια» μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν γρήγορα με 12-5 προτού… παγώσουν και οι Μάτζικ μπουν για τα καλά στο ματς και κοντράρουν στα ίσια μια ομάδα πολύ καλύτερη από εκείνους. Έτσι, οι Μπακς πήραν προβάδισμα μόλις δύο πόντων (31-29) με τη λήξη του πρώτου 12λέπτου, ενώ ο Αντετοκούνμπο μετρούσε εννιά πόντους.

Η ιστορία της δεύτερης περιόδου ήταν εντελώς διαφορετική. Ούτε οι Μπακς, ούτε και οι Μάτζικ ενδιαφέρθηκαν να παίξουν άμυνα με τις επιθέσεις να παίρνουν… φωτιά ιδίως από την περιφέρεια και με το επιμέρους σκορ να σταματά στο 45-37! Ο 28χρονος Έλληνας σούπερ σταρ δεν είχε αντίπαλο ούτε σ’ αυτή την περίοδο καθώς έκλεισε το πρώτο μέρος με 17 πόντους καθοδηγώντας την ομάδα του σ’ ένα άνετο +10 (76-66).

Στην 3η περίοδο, οι Μπακς συνέχισαν δυναμικά και αύξησαν τη διαφορά τους μέχρι και στους 16 πόντους (86-70, 8′ και 35” πριν το τέλος), αλλά στη συνέχεια χαλάρωσαν και αφέθηκαν, επιτρέποντας στους Μάτζικ να ξαναμπούν στο παιχνίδι καθώς μείωσαν στους εννιά. Οι γηπεδούχοι, όμως, «σοβαρεύτηκαν» στα τελευταία λεπτά και ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +12.

Στο τελευταίο 12λεπτο, οι Μπακς δεν διαχειρίστηκαν απλά το προβάδισμά τους. Συνέχισαν «καυτοί» και κατέρριψαν την καλύτερη επίδοσή τους στην τρέχουσα σεζόν για εύστοχα τρίποντα φτάνοντας στα 26 (τα περισσότερα που είχαν βάλει προηγουμένως ήταν 23). Ανάγκασαν τους Μάτζικ να αποδεχθούν τη μοίρα τους κι όταν κρίθηκε η έκβαση του ματς βγήκαν οι βασικοί των «ελαφιών» και έπαιξαν οι ρεζέρβες, ανάμεσά τους κι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο (δύο πόντοι, ισάριθμα ριμπάουντ).

Τα 12λεπτα: 31-29, 76-66, 108-96, 139-117.