Στο πρώτο του παιχνίδι μετά την αποχώρηση του Ντέγιαν Ράντονιτς ο Παναθηναϊκός ήθελε να πάρει μια νίκη γοήτρου επί της Αρμάνι Μιλάνο, ομάδα που επίσης δεν τα πάει καθόλου καλά στη φετινή Euroleague, αλλά τελικά ηττήθηκε με 78-76 λόγω δύο εύστοχων βολών του Μέλι στα 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Με τον Χρήστο Σερέλη στον πάγκο οι πράσινοι ήθελαν να δείξουν καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο και μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 8-13 στο 5′ και 11-15 στο 9′, κλείνοντας μπροστά με +1 (20-21) το πρώτο δεκάλεπτο. Πρωταγωνιστής σε αυτό το διάστημα ήταν ο Γουίλιαμς με 9 πόντους, ενώ συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε 8/8 δίποντα (!) αλλά μόλις 1/5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο.

Στη δεύτερη, όμως, οι Ιταλοί βρήκαν ρυθμό και με τον Ντέιβις να αναλαμβάνει το επιθετικό κομμάτι έκαναν επιμέρους σκορ 12-2 και προηγήθηκαν με 36-28, πριν μειώσουν σε 36-34 οι πράσινοι με δύο τρίποντα του Γουίλιαμς, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 40-39 για τους Μιλανέζους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο αυτό που πλήγωσε τους πράσινους ήταν το 3ο φάουλ του Παπαγιάννη, με αποτέλεσμα να αποσυρθεί στον πάγκο και τον Σερέλη να μην έχει άλλον σέντερ διαθέσιμο, με την Αρμάνι να ξεφεύγει με 55-48 στο 25′ και 61-53 στο 28′, αλλά οι πράσινοι κατάφεραν να παραμείνουν κοντά, όπως δείχνει και το 64-60 στο 30′.

Με τον Γουίλιαμς να κάνει ό,τι μπορεί, ο Παναθηναϊκός ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος, αφού στο 39′ με τρίποντο του Λι ισοφάρισε σε 76-76, αλλά στη συνέχεια ο Μπέικον αστόχησε σε τρίποντο και οι Ιταλοί κέρδισαν φάουλ στα 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, με τον Μέλι να ευστοχεί στις βολές και να γράφει το τελικό 78-76 αφού ο Μπέικον δεν βρήκε στόχο στο τελευταίο σουτ του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-39, 64-60, 78-76