Η Σεβίλλη εξασφάλισε την πρόκρισή της στην προημιτελική φάση του Copa del Rey ξεπερνώντας με 1-0 το εμπόδιο της Αλαβές (ομάδες δεύτερης κατηγορίας) στο «Εστάδιο Μεντιθορόθα». Με αυτό το αποτέλεσμα ελπίζει να ηρεμήσουν τα πνεύματα στην Ανδαλουσία.

Τις προηγούμενες ημέρες και δη μετά την ήττα της ομάδας του Χόρχε Σαμπαόλι με 2-1 από την Τζιρόνα και την επιστροφή της στις θέσεις του υποβιβασμού στην La Liga, διοίκηση και παίκτες άρχισαν να λαμβάνουν απειλητικά μηνύματα από τους οργανωμένους οπαδούς. Μάλιστα, στην είσοδο των προπονητικών εγκαταστάσεων της Σεβίλλης οι ultras έγραψαν με σπρέι σε πινακίδα: «Αν πέσουμε, δεν θα έχετε που να κρυφτείτε».

Σε αυτό το… πλαίσιο, λοιπόν, οι Σεβιγιάνοι επισκέφθηκαν τη Χώρα των Βάσκων για να αναμετρηθούν με αντίπαλο που παλεύει για να ανέβει στην πρώτη κατηγορία. Η Σεβίλλη δεν έπαιξε καλά και στο τέλος την έσωσαν δύο επεμβάσεις του τερματοφύλακά της Μάρκο Ντμίτροβιτς. Το γκολ που έκρινε το ματς σημείωσε ο Ιβάν Ράκιτιτς στο 48ο λεπτό.

Νωρίτερα, η ασταμάτηση Ρεάλ Σοσιεδάδ έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Copa del Rey.

Οι Βάσκοι επικράτησαν 1-0 στο «Ανοέτα» της Μαγιόρκα, με το γκολ του Ρόμπερτ Ναβάρο στο 5ο λεπτό και μετά το Europa League, συνεχίζουν και στο ισπανικό Κύπελλο, ενώ και στο πρωτάθλημα βρίσκονται στην 3η θέση που οδηγεί στο Champions League. Με αυτή τη νίκη, η Ρεάλ Σοσιεδάδ έφτασε τις οκτώ συνεχόμενες σε όλες τις διοργανώσεις, ανεξαρτήτου έδρας.